Akci pořádal Ústecký kraj s ohledem na podporu průmyslu a technologií 4.0 (digitalizace, robotizace, internet věcí, umělá inteligence, strojové učení atd.) Soutěž je vyhlašována každý rok, vždy pro jinou podporovanou skupinu oborů vzdělání – letos obor Strojírenství.
Letošního ročníku se zúčastnilo devět škol z našeho kraje a odborná porota, ve které usedla také radní Ústeckého kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Jindra Zalabáková a předsedkyně výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zdenka Vachková, to neměla vůbec jednoduché, neboť všechny prezentované projekty byly velmi kvalitní a inovativní.
„Letos jste nasadili laťku hodně vysoko. Všechny projekty byly zajímavé. Chtěla bych vyzdvihnout především spolupráci. A to spolupráci s firmami, se základními školami a v neposlední řadě spolupráci mezi žáky samotnými,“ uvedla radní Jindra Zalabáková.
Hodnotící komise se nakonec rozhodla, že první místo v soutěži poputuje do Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy, Chomutov za projekt „Vytvoření fyzického funkčního celku (drtičky) za použití obrábění, svařování, moderních technologií a 3D tisku“. Vítězná škola navíc získala šek v hodnotě 500 tisíc korun. Na druhém místě skončila Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Střední odborná škola služeb a cestovního ruchu, Varnsdorf. A pomyslný bronz si odvezla ústecká Střední průmyslová škola stavební a Střední odborná škola stavební a technická.

Každá ze zúčastněných škol musela před porotou odprezentovat svůj projekt. K vidění byl například motor na stlačený vzduch od žáků z děčínské průmky

Radní Jindra Zalabáková si prohlíží princip fungování svářecí stolice s ručním a elektrickým ovládáním vyrobený žáky ze Střední školy technické v Mostě

Ceny předávala také Zdenka Vachková, předsedkyně výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost

Prvenství
v soutěži získala Střední průmyslová škola
a Vyšší odborná škola, Chomutov

Druhé místo získal tým Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy a Střední
odborné školy služeb a cestovního ruchu, Varnsdorf s projektem „Universální
pětiosé obráběcí centrum“

Na třetím místě se umístil
tým ze Střední průmyslové školy
stavební a Střední odborné školy stavební a technické se svým „Řešením výrobního problému v konkrétní firmě (Armax, s. r.
o.)“