Orientační nabídka


 

Muzeum spotřebičů slavnostně otevřeno v budově krajského úřadu

11
V hlavní budově Krajského úřadu Ústeckého kraje byla dnes zahájena jedinečná expozice historických elektrických zařízení – Muzeum spotřebičů. Více než stovku exponátů budou moci návštěvníci obdivovat až do 3. ledna příštího roku. Výstava probíhá pod záštitou hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové.
 

 
 

Putovní výstavu přivezla nezisková společnost ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci elektroodpadu, a Technické muzeum v Brně. Jejím smyslem je zpříjemnit návštěvníkům Krajského úřadu čas strávený v budově a také upozornit na nutnost třídění elektroodpadu v České republice. Muzeum spotřebičů již letos navštívilo šest měst, v nichž se na něj přišlo podívat přes 1,5 milionu návštěvníků. Výstavu je možné zhlédnout v úředních hodinách.

 

Muzeum spotřebičů je interaktivní výstava mapující vývoj elektrických zařízení od počátku minulého století do současnosti. Tvoří ji panely zaměřené na gramofony, magnetofony, rádia, přenosné přehrávače, telefony, televize a počítače. „Při tvorbě Muzea spotřebičů jsme kladli důraz zejména na zábavnost, chceme vtáhnout návštěvníky do hry. Příchozí si tedy budou moci některé spotřebiče sami vyzkoušet. Podívají se a poslechnou si historické televizní a rozhlasové záznamy, zahrají si jedny z prvních počítačových her (Packman, Snake, Tetris). Zároveň bychom byli rádi, aby si na výstavě mohli oživit své vlastní vzpomínky. Proto je na panelech u každého spotřebiče umístěno několik informací nejen o něm, ale i o době, v níž vznikl,“ popisuje Muzeum spotřebičů Jitka Šimková z pořádající společnosti ASEKOL.

 

Muzeum spotřebičů je v budově Krajského úřadu umístěno ve 2. podlaží. Zájemcům bude umožněn přístup ke shlédnutí výstavy, a to během úředních hodin. “O uspořádání výstavy v naší budově jsme měli zájem a jsme rádi, že jsme se s organizátory domluvili. Esteticky je velmi atraktivní, a navíc s sebou nese ekologické poselství. Věřím, že krásné historické exponáty přilákají mnoho návštěvníků, kteří by jinak důvod k návštěvě našeho úřadu neměli,“ říká hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Muzeum spotřebičů bude v Ústí nad Labem k vidění do 3. ledna 2011, poté se postěhuje do Jihlavy.

 

Myšlenka vzniku Muzea spotřebičů vzešla ze soutěže pro obecní sběrné dvory „O nejstarší sebraný elektrospotřebič“, jejíž výsledky ASEKOL vyhlásil v roce 2009. Celkem se sešla téměř stovka spotřebičů, z nichž mnohé zaslouží velkou pozornost. Záměrem soutěže bylo podpořit a motivovat pracovníky sběrných dvorů a v neposlední řadě zachránit historicky hodnotná elektrozařízení, která by jinak skončila v recyklační lince. „Vítězné spotřebiče ze soutěže tvoří základ Muzea spotřebičů, na místě však budou i jiné. Byli jsme překvapeni, kolik krásných kousků se nám sešlo a přišlo nám líto nechat je zrecyklovat, nebo bez užitku nechat chátrat ve skladu,“ vysvětluje Jitka Šimková a dodává: „důležité však je uvědomit si, že pokud by se jejich majitelé nezachovali ekologicky a nedonesli je na sběrný dvůr, historické exponáty by skončily na skládce či ve spalovně. Na počátku výstavy tedy stojí zodpovědné chování k přírodě, které podporujeme.“

 

Česká republika si v třídění elektroodpadu vede relativně dobře. „Každý Čech loni k recyklaci průměrně odevzdal 5,5 kg starých elektrozařízení, což je o třetinu více než v roce 2008. Letos počítáme se zhruba stejným objemem. Je to nejvíce ze zemí střední Evropy. Na země ze Západu však stále ztrácíme. Například ve Švédsku se vybere více než třikrát tolik,“ říká Jitka Šimková. Výsledky sběru v Ústeckém kraji v podstatě kopírují ty celostátní. „Snažíme se občany k třídění elektroodpadu kontinuálně vést. Nejlepším obcím v třídění odpadu udělujeme tzv. Skleněnou popelnici, pro školáky máme zaveden systém s názvem Třídíme ve škole. Tyto systémy i akce Muzeum spotřebičů nám v tom pomáhají. Důležité ale je, že občané kraje mají dnes možnost nosit elektroodpad na 620 míst," upřesňuje hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

 

Každý osmý občan Ústeckého kraje za pět let existence zpětného odběru elektrozařízení odevzdal k recyklaci televizor či monitor. Celkem tak bylo v kraji odevzdáno 68 784 televizí a 37 109 monitorů. Díky recyklaci tohoto množství se uspořilo 15 810 MWh, 311 968 litrů ropy či 79 336 m3 vody. Snížením emisí skleníkových plynů o 4 225 tun CO2 ekv. se smazala roční produkce 2 120 osobních aut. Tato zjištění přinesla analýza dopadu sběru a recyklace televizí a monitorů na životní prostředí, jejíž vytvoření iniciovala nezisková společnost ASEKOL. Výsledek studie, která je celosvětově unikátní, jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení je pro životní prostředí přínosný.

 

Připravilo oddělení tiskových informací ve spolupráci se společností ASEKOL

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 15.11.2010 / 15.11.2010
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém