Cílem projektu je oživení území Ústeckého kraje, které bylo v minulosti postiženo důlní těžbou. Jedná se především o venkovské obce, kde po řadu let byla stavební uzávěra nebo na jejich katastrálním území probíhala povrchová těžba. Do projektu se po výzvě Ústeckého kraje zapojilo 32 obcí, které mohou díky Pilotnímu projektu turisté navštívit.
„Ústecký kraj, jako jeden z devíti partnerů projektu, se proto zaměřil především na obce, ve kterých se intenzivně pracuje na revitalizaci krajiny zasažené těžbou hnědého uhlí. Cílem projektu není upozorňovat na chyby a negativa takto narušených oblastí, ale naopak poukázat na její krásy a historické hodnoty, které jako důležitá součást našich dějin nabízí,“ řekla k projektu hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.
V rámci projektu bylo provedeno zmapování území a navržen Pilotní projekt, který tvoří 2 turistické okruhy – Tušimický a Bílinský. Okruhy jsou sestaveny z vybraných zajímavých cílů, které se nachází v jednotlivých obcích. Vedle sebe zde stojí povrchové doly a přírodní památky i rezervace. Krajina malebná i krajina průmyslová. Celé území pilotního projektu lze vnímat jako území dvou tváří, jako KRAJINU PROMĚNY.
V rámci Tušimického okruhu může turista navštívit Doly
Ideu projektu podporují také Severočeské doly a.s. Díky jejich pomoci a spolupráci se bude moci návštěvník podívat i na místa, která mu jsou nyní nepřístupná.
Do propagace projektu budou zapojena informační centra v dotčeném území. Ta budou návštěvníkům i turistům pomáhat v orientaci v atraktivitách a současně mohou poradit s dobrým ubytováním i stravováním, která je možno na trase jednotlivých okruhů využít.
www.listentothevoiceofvillages.org
Připravil: Odbor strategie přípravy a realizace projektů
Foto: Zdeněk Rytíř
Zasedání partnerů mezinárodního projektu Naslouchejme hlasu venkova
Z jednání partnerů projektu
Tisková konference (zleva): J. Kuszniruková, J. Pikal, R. Kozák, Z. Valenta
Partneři projektu z Itálie: Paolo Grigoli a Lara Torghele
Zájem novinářů o partnery projektu ze zahraničí byl veliký