Na krajském úřadě se radili romští poradci a asistenti obcí s
rozšířenou působností
Tisková
zpráva ze dne 7.11.2003
Poradu sezvala romská koordinátorka pro Ústecký kraj Eva Bajgerová. Na programu bylo mimo jiné projednání poznatků z činnosti romských poradců a asistentů, možnosti přijímání národnostních menšin do Armády ČR a k Polici ČR nebo informace o programu „Prevence obchodu se ženami“obecně prospěšné společnosti La Strada.
Eva Bajgerová úvodem konstatovala, že problematika romských komunit je lépe řešena v městech a obcích, v kterých působí romští poradci na plný úvazek. Vyzdvihla například nedávné založení výboru pro národnostní menšiny v Chomutově, projekt zaměřený na splácení dluhů na nájemném v Roudnici nad Labem nebo první výsledky občanského sdružení Vzájemná podpora z Teplicka, které získalo v dotačním programu „Předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách“ přes dva miliony korun.
Jedním z hostů porady byla Petra Kutálková z obecně prospěšné společnosti La Strada, která se v České republice zabývá prevencí obchodu se ženami. Jak uvedla, ten, zejména ve vztahu k nucené prostituci, ohrožuje zejména mladé romské ženy. V jejím příspěvku také zaznělo, že region Ústeckého kraje patří mezi tři v České republice, v kterých se nejvíce rozmáhá i obchodování s lidmi za účelem nucených prací. Čím dál častěji se předmětem tohoto obchodu stávají i Romové, kteří uvízli v lichvářských dluhových pastech.
S romskými
poradci a terénními pracovníky na jejich krajské poradě hovořili o možnostech
uplatnění Romů v ozbrojených složkách také zástupci rekrutačního střediska
Armády České republiky v Ústí nad Labem a Policie České republiky. JUDr.Josef
Jágr ze Střední policejní školy v Brně podrobně popsal podmínky programu
zaměřeného na získávání policistů z řad národnostních menšin, hrazeného
z prostředků Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a
Severního Irska v České republice.