Orientační nabídka


 

Na oslavy řeky Ohře dorazí i císař. Přijďte také!

foto
Podruhé se budou v regionu Dolního Poohří konat oslavy řeky Ohře. Z Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani, kde měly vloni svou premiéru, se letos posunou proti proudu do Klášterce nad Ohří. A protože si celá Evropa připomíná 700. výročí narození císaře a krále Karla IV., dorazí v sobotu 30. července do zámeckého parku i tento panovník.
Tisková zpráva ze dne 20. července 2016
 

 
 

Oslavy budou probíhat na zámku, v parku a u řeky Ohře. Začínají ve dvě hodiny odpoledne, kdy místní divadelní sdružení Klas seznámí návštěvníky s historií objevení kláštereckých léčivých pramenů. Poté už dorazí královská družina a Divadelní ansámbl Bezevšeho sehraje příběh o Karlu IV., kterého ztvární herec Mojmír Maděrič. V historickém programu, který potrvá až do 18 hodin, vystoupí šermíři, tanečnice, doboví muzikanti, kejklíř a žatečtí trubači. „Po velkém loňském úspěchu opět připlují po řece Ohři voraři, kteří tentokrát přivezou dary císaři. I letos návštěvníci uvidí historická řemesla, která souvisejí s řekou – kromě vorařství také síťařství a zpracování ryb,“ řekla k programu ředitelka pořádající Destinační agentury Dolní Poohří  Libuše Novotná Pokorná.

Hraný program doplní stánky s regionálními produkty, tvořivé dílny a dobové hry pro děti. Do zámeckého parku přijede na historických bicyklech cyklojízda a místní hasiči budou vozit zájemce na člunech po Ohři.

Pořadatelem Slavnosti Ohře je opět Destinační agentura Dolní Poohří, tentokrát společně ze zámkem Klášterec nad Ohří a spolupořadateli: DA Bezevšeho, o.s. Naše Radonicko, Hasiči Klášterec, Žatecký pivovar. Záštitu nad akcí převzal hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „Z oslav řeky Ohře už se stává tradice. Navázali jsme na Karlovarský kraj, který má Den Ohře vyhlášen jako regionální svátek s podporou Ministerstva zemědělství. Je to vždy poslední sobota v červenci. Příští rok bude oslava opět putovat do jiného města na Ohři,“ vysvětlila Libuše Novotná Pokorná. „Doporučuji všem návštěvníkům vzít si s sebou fotoaparát a ulovit v zámeckém parku nějaké pěkné snímky. Mohou se s nimi zapojit do naší fotosoutěže Poohří vaším objektivem, v níž na ně čekají skvělé ceny včetně wellness pobytu v Dolním Poohří,“ připomněla ředitelka. Uzávěrka soutěže je 31. října a pokyny najdou fotografové na www.dolnipoohri.eu,

Vstup na oslavy v zámeckém parku je bezplatný. Kdo bude chtít navštívit zámecké expozice, může využít nově vydanou turistickou kartu, která je zdarma k dispozici v infocentrech i přímo v pokladně zámku. Díky ní mohou mít návštěvníci druhou vstupenku na vybraný prohlídkový okruh zdarma. „Turistická karta platí až do října a nabízí mnoho slev na řadě míst Dolního Poohří, takže se určitě vyplatí si ji ještě pořídit,“ doplnila Libuše Novotná Pokorná.

Přestože Karel IV. zřejmě nikdy Klášterec nenavštívil, jsou tento region a řeka Ohře s jeho jménem spjaty. Poohřím vedla významná zemská obchodní cesta z Prahy přes Cheb do Porýní, zvaná Královská cesta nebo-li Via regia. Právě na základě králova dekretu byl vybudován v Radošově u Kyselky most přes řeku Ohři, který je dnes významnou kulturní památkou. Z Klášterecka pak pochází polodrahokamy, použité při výzdobě kaple svatého Kříže na Karlštejně a svatovítské katedrály v Praze. V lokalitě Ciboušov, která je dnes vyhlášena národní přírodní památkou, byly ve 14. století dobývány jaspisy a ametysty. Později bylo naleziště zapomenuto, až v 80. letech minulého století byl odhalen původ nádherné výzdoby těchto kaplí, zbudovaných Karlem IV. Expozici kamenů si můžete prohlédnout na zámku v Klášterci nad Ohří. Rok Karla IV. zakončí Dolní Poohří 15. října oslavou v Žatci u řeky Ohře.

Připravila:
Kateřina Táborská, PR Specialista, e-mail: katka@taborsky.cz

foto

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Voleníková
Vytvořeno / změněno: 20.7.2016 / 20.7.2016
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém