Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Na transformaci se Ústecký kraj připravuje konkrétními projekty

 
01
Ústecký kraj je jedním ze tří regionů České republiky, které čeká zásadní proces transformace od těžby uhlí a energetiky k novým technologiím. S tím bude souviset celková proměna orientace regionu, nutnost tvorby nových pracovních míst s inovativním zaměřením. Právě na toto téma se konal v Ústí nad Labem inspirativní workshop s představiteli místních samospráv a úřadů a velkých společností, kteří připravují zásobník projektů do vznikajícího Plánu spravedlivé územní transformace.
 

 
 

„Náš kraj stojí před výzvou a zároveň příležitostí. Na jedné straně se musíme připravit na ústup těžby uhlí a odklon o energetiky a teplárenství, na druhé straně musíme zajistit nové zdroje energie, čisté zdroje, které budou sloužit nejen Ústeckému kraji, ale také celé republice. Na tom musíme spolupracovat se všemi místními energetickými společnostmi, s univerzitou, s městy, protože jsou to právě oni, kteří budou připravovat a předkládat zajímavé a inovativní projekty na podporu dalšího rozvoje regionu,“ řekl v úvodu 1. náměstek hejtmana Martin Klika, který se uhelnými regiony a jejich transformací zabývá.

Na workshopu byl také člen evropského hospodářského a sociálního výboru Petr Zahradník, který informoval o finančních prostředcích, které má Evropská unie připravené v rámci Fondu pro spravedlivou transformaci. Právě z něj mohou dotčené regiony čerpat peníze na realizaci prvních projektů. Pro Českou republiku by se mohlo jednat až o 90 miliard korun. V Ústeckém kraji se jedná např. o projektech stabilizace a revitalizace jezer vznikajících po těžbě (PKÚ), národního centra geoenergie (Ringen Litoměřice), krajského energetického managementu (ÚK), bateriových úložišť (ČEZ), testování autonomních systémů a dalších.

Cílem veškerých aktivit je transformace energetických zdrojů (přechod na čisté zdroje energie) v souvislosti s odchodem od uhlí, vytváření zelené energetiky a nových pracovních míst jako náhrady za zrušená pracovní místa v důsledku ukončování těžby a zavírání uhelných elektráren, hledání nových oborů a nových perspektivních odvětví pro náš kraj. Ústecký kraj na tom spolupracuje s dalšími dvěma uhelnými kraji v ČR, Moravskoslezským a Karlovarským.

1
Seminář zahájil 1. náměstek Martin Klika, vedle něj Petr Zahradník z evropského hospodářského výboru

2

3

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 16.6.2020 / 16.6.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém