Orientační nabídka


 

Naděje, zklamání a strach – život v Sudetech za války přiblíží výstava v děčínském muzeu

Výstava s názvem „Naděje, zklamání a strach. Život na Děčínsku v letech 1938-1946,“ probíhá po celé léto od 30. června do 31. října 2022 v Oblastním muzeu v Děčíně.
Tisková zpráva ze dne 21. července 2022
Oblastní muzeum Děčín, p. o.
 

 
 

„Na podzim roku 1938 se téměř jedna čtvrtina území tehdejšího Československa stala součástí jiného státu. Téměř tři miliony sudetských Němců, kteří zde žili, toto rozhodnutí většinově přivítali. Dalších více jak šest let se toto území vyvíjelo odlišně, jako nedílná část nacistického Německa. Naděje, s níž sudetští Němci vstupovali do nového období, se však v průběhu let změnila ve zklamání, a nakonec i ve strach z toho, co stane, pokud nacistické Německo padne. Výstava přiblíží léta 1938-1946 poněkud netradičně právě z jejich pohledu,“ vysvětluje název výstavy jeden z jejích autorů Martin Veselý.

Návštěvník se v úvodu nejprve seznámí s bouřlivou atmosférou podzimu 1938 i dobovou propagandou. Po překročení hranice Říšské župy Sudety se symbolicky ocitne již ve válečných letech. Může nahlédnout do tehdejší domácnosti, kanceláře úřadu landráta či do hostince. Výstavní prostory jsou dále věnovány válečné výrobě, včetně podzemní továrny a koncentračního tábora v Rabštejně, dopravě, náletům na konci války a konečně odsunu. Atmosféra výstavy se postupně stává temnější; návštěvník si může na vlastní kůži vyzkoušet stísněnost protileteckého krytu nebo s kufrem na váze přemýšlet, co se mu vejde do limitu zavazadla do odsunu, a co by naopak musel opustit a nechat na místě. Výstava není primárně pojata z pohledu politických a vojenských událostí, ale jako nahlédnutí do života běžných obyvatel sudetské župy.

Atmosféru dotvářejí unikátní fotografie, z nichž řada bude veřejnosti prezentována vůbec poprvé. „Součást fotografické výstavy tvoří i výběr z nedávno objeveného souboru fotografií, který byl předán do Státního okresního archivu v Děčíně, s jehož laskavým souhlasem fotografie zveřejňujeme. Fotografie vyprávějí příběh jedné normální rodiny. Tatínek je železničář, maminka pracovala v čistírně a měli dvě krásné dcerky. Vždy, když si tyto fotky prohlížím, vzpomínám na své krásné dětství za socialismu. Nenápadný život obyčejných lidí je v kulisách diktatur vlastně celkem podobný,“ uvádí ředitel děčínského muzea Vlastimil Pažourek.

Výstavu doprovází i stejnojmenný katalog, který je doslova nabitý dobovými fotografiemi. Kromě toho je možné pořídit si knihu Zklamání, strach a naděje. Život v Ústeckém kraji v letech 1938-1946, která se zabývá nejrůznějšími aspekty života lidí v celém ústeckém kraji a jež pochází z pera Martina Veselého, který je rovněž spoluautorem děčínské výstavy. Jako další doprovodná publikace vyšla brožurka s názvem Jídlo roste u cesty: válečné rady německým hospodyňkám, kterou z rad zveřejňovaných v dobovém tisku sestavila spoluautorka výstavy Eliška Poloprudská.

Pořadatel: Oblastní muzeum v Děčíně

Autoři: doc. Mgr. Martin Veselý, Ph.D., Mgr. Eliška Poloprudská (Katedra historie FF Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem), Ing. Vlastimil Pažourek

Kurátorka: Mgr. Ivana Bláhová

Instituce, které se spolupodílely na vzniku výstavy: Státní okresní archiv Děčín, Severočeské muzeum v Liberci, Regionální muzeum v Teplicích, Oblastní muzeum v Chomutově, Muzeum města Ústí nad Labem, Archiv města Ústí nad Labem, Katedra historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

Pozvánka na výstavu v Oblastním muzeu v Děčíně
Pozvánka na výstavu v Oblastním muzeu v Děčíně

Výstava Naděje, zklamání a strach - život na Děčínsku v letech 1938-1946

 

Výstava Naděje, zklamání a strach - život na Děčínsku v letech 1938-1946

 

Výstava Naděje, zklamání a strach - život na Děčínsku v letech 1938-1946
Výstava Naděje, zklamání a strach - život na Děčínsku v letech 1938-1946

 

 
Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 21.7.2022 / 21.7.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies