Náměstek hejtmana Zděnek Lavička se poklonil české královně
Tisková zpráva ze dne 6.3.2003
České královně Juditě se dnes (čtvrtek 6.3.2003) pokloní náměstek hejtmana Zděnek Lavička. Královna se totiž právě dnes symbolicky vrací do Teplic. Ve vstupním vestibulu teplického zámku, v němž sídlí Regionální muzeum Teplice, bude v 17 hodin slavnostně vystavena královnina lebka.
„Je to jeden z nejvýznamnějších úspěchů odborníků Regionálního muzea v Teplicích, jehož je Ústecký kraj zřizovatelem. Velmi si vážím té trpělivé, mravenčí práce, díky níž se dnes můžeme chlubit pozůstatky významné královny, matky Přemysla Otakara I.,“ zdůraznil Z. Lavička. Dodal, že právě královna Judita, vzdělaná durynská princezna a druhá manželka českého krále Vladislava II., dokázala ocenit potenciál spojený s přemyslovským jménem. „Přemyslovská tradice má své kořeny právě zde, ve Stadicích nedaleko Teplic. Tento kraj má být na co pyšný,“ poznamenal Z. Lavička.
Judita Durynská, * 1135 - 1140(?), + 9. září, po roce 1210 (?)
- česká královna
- druhá manželka českého krále Vladislava II.
- patronka třetího největšího mostu ve střední Evropě
- zakladatelka druhého největšího ženského kláštera v Čechách
První zprávy o založení teplického kláštera se vztahují k letům 1158 – 1168 a zmiňuje je kanovník Vincencius Pražský a milevský opat benediktinského kláštera Jarloch. Zakladatelkou ženského benediktinského kláštera v Teplicích je uváděna Judita Durynská, manželka českého krále Vladislava II.
Judita byla Vladislavovou druhou manželkou, jeho první žena Gertruda Babenberská zemřela v roce 1150, o tři roky později se tehdejší český kníže oženil s Juditou, sestrou Ludvíka II, lankraběte Durynského. V roce 1158 obdržel kníže Vladislav II. od římského panovníka Fridricha I. Barbarossy královský titul, stal se tak českým králem Vladislavem I. Jednalo se o projev díků za vojenskou pomoc proti nepřátelům Svaté říše římské. Toto
ocenění zvýšilo prestiž naší země, panovníka i jeho manželky.
Judita byla pro Vladislava důstojným partnerem, který dodnes nezůstal v zapomenutí, jak se stalo mnohým královským manželkám.. Důkazem budiž výstavba nejstaršího mostu v Čechách přes řeku Vltavu a třetího nejstaršího mostu ve střední Evropě, o který se také Vladislavova žena zasloužila, a tak právem nesl její jméno. Most byl v roce 1342 stržen povodní a o pár let později byl nahrazen novým Karlovým mostem.
Vladislav II. zemřel v roce 1174, tehdy muselo být jeho manželce okolo 40 let. Během 21letého manželství dala život čtyřem dětem – budoucím panovníkům Vladislavovi Jindřichovi a Přemyslu Otakaru I., Richse, manželce Jindřicha Babenberského a Hedvice, jejímž osudem byl klášter. Paní v plné síle se po smrti manžela asi ještě dalších 40 let věnovala péči o potřebné a tvrdí se, že je pohřbená v klášteře, který sama založila, tedy v Teplicích. V německém veršovaném překladu Dalimilovy kroniky, podle historika H. Hallwicha, nalezneme doplněk k českému originálu. Neznámí autor zde uvádí, že Judita odjela do svých Teplic a na „konci svých dní v nich našla odpočinek poslední.“
Když se v polovině 50. let 20. století prováděl na vnitřním nádvoří teplického zámku archeologický průzkum, byla v kapli u pravé lodi románské basiliky nalezena kostra neznámé ženy. Podle důstojného uložení v hrobu před oltářem napadla archeology myšlenka, zda-li před nimi neleží královna Judita. Díky antropologickému výzkumu , který v posledních dvou letech na nalezené lebce provedl prof. MUDr. RNDr. Emanuel Vlček, DrSc., bylo shledáno, že se pravděpodobně skutečně jedná o druhou manželku českého krále Vladislava II.
Hrob nalezený v teplické klášterní basilice nebyl označen jménem. Přesto podrobným průzkumem genetických vlastností a znaků lebky královny Judity a jejího syna Přemysla Otakara I. se v mnohém podobnost, až shoda, potvrzuje. Lebka o sobě dále prozradila, že patřila staré ženě ve věku 75 – 80 let, která měla pevný a kompletní chrup. Dle toho se dá usuzovat, že pokud se jedná o královnu Juditu, musela zemřít někdy po roce 1210.
(Zdroj: Regionální muzeum Teplice)