Orientační nabídka


 

Návrh Transformačního centra Ústeckého kraje vzejde z architektonické soutěže

Ústecký kraj plánuje v rámci strategických transformačních projektů vybudovat Transformační centrum Ústeckého kraje, které bude zastřešovat několik typů služeb. Centrum vznikne přestavbou bývalé střední školy v ulici Stará 100 v Ústí nad Labem a na jeho návrh připravuje kraj architektonickou soutěž. Součástí její přípravy byl i veřejný seminář, na kterém kraj představil své plány a vize.
Tisková zpráva ze dne 14. června 2022
b
 

 
 
Radní Ústeckého kraje Iva Dvořáková, která má transformační projekty v gesci, připomněla cíle záměru: „Transformační centrum bude mít za úkol zajistit veřejnou službu v oblastech, které budou pro transformaci kraje klíčové. Jedná se o datové služby, revitalizaci krajiny, energetiku a inovace.

Představujeme významnou investici, kterou chceme financovat za účasti dotačních zdrojů. Architektonická soutěž má také upřesnit předpokládanou finanční náročnost celé přestavby. Záměrně jsme vybrali objekt v majetku kraje, abychom ho jako správný hospodář zhodnotili a zároveň následně ušetřili na pronájmech. Věřím, že přestavba objektu bude špičkovou ukázkou toho, jak je možné řešit revitalizace sídlištních brownfieldů v Ústeckém kraji,“ řekl radní Ústeckého kraje pro majetek a investice Tomáš Rieger.

Workshopu se zúčastnili zástupci Ústeckého kraje v čele s hejtmanem Janem Schillerem, představitelé krajského úřadu, Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK), zástupci města a městských obvodů Ústí nad Labem, veřejnost, organizátoři architektonické soutěže i architekti. Samotná soutěž je jedním z nástrojů, jak zajistit návrh moderní, hodnotný, citlivý k prostředí, zároveň energeticky úsporný. Výsledná stavba by měla být vzorem přestavby a využití veřejných budov.

Architektonická soutěž je plánovaná jakou dvoukolová, ve druhém kole by se mělo posuzovat pět návrhů a udělit tři ceny. Vítěz by měl být známý v prvním čtvrtletí příštího roku. Rekonstruovaný objekt se má stát vzorným příkladem revitalizace objektu z druhé poloviny 20. století, a to pří zohlednění optimálních investičních a provozních nákladů,“ upřesnil Igor Kovačević za organizátora, MOBA studio, s. r. o.

Ústecký kraj plánuje zadat na základě výsledků soutěže zakázku na zpracování projektové dokumentace. Předpokládaný termín dokončení projekčních prací a vydání pravomocného stavebního povolení bude do 24 měsíců od zahájení. Zadávací řízení na stavební práce kraj předpokládá v létě 2025. Odhadované stavební náklady na realizaci rekonstrukce jsou v tuto chvíli 350 milionů korun (bez DPH). Projekt by měl být financován z Operačního programu Spravedlivá transformace jako jeden ze strategických projektů Ústeckého kraje.

Seminář zahájila radní Ústeckého kraje Iva Dvořáková
Seminář zahájila radní Ústeckého kraje Iva Dvořáková

Igor Kovačević ze studia MOBA
Igor Kovačević ze studia MOBA

Workshopu se v hojném množství zúčastnili také zástupci Ústeckého kraje
Semináře se v hojném množství zúčastnili také zástupci politické reprezentace Ústeckého kraje (zleva: radní Tomáš Rieger, radní Jan Růžička, radní Iva Dvořáková)

Zástupci krajského úřadu, městských obvodů Ústí nad Labem a univerzity
Zástupci krajského úřadu, městských obvodů a města Ústí nad Labem a ústecké univerzity

Seminář se uskutečnil v Inovačním centru Ústeckého kraje
Seminář se uskutečnil v Inovačním centru Ústeckého kraje

 
 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 14.6.2022 / 14.6.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies