Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Návštěva z kraje se prošla Zkamenělým lesem, nejnovější expozicí lounského muzea

 
Oblastní muzeum Louny
Radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jindra Zalabáková a předseda výboru pro kulturu a památkovou péči Vlastimil Skála navštívili společně Oblastní muzeum v Lounech. S ředitelem muzea Jiřím Matyášem zde diskutovali o užší spolupráci příspěvkových organizací v oblasti školství a kultury a také o umístění přírodovědné expozice, která by měla sloužit školám při jejich výuce.
Tisková zpráva ze dne 7. července 2021
 

 
 

V této souvislosti navštívili rovněž nejnovější expozici Oblastního muzea v Lounech – Muzeum Zkamenělý les, která vznikla nákupem unikátní soukromé sbírky, což by nebylo možné bez finanční participace Ústeckého kraje a Ministerstva kultury.

Muzeum Zkamenělý les v Lounech se nachází v krásných historických prostorách hradební bašty nedaleko Žatecké brány a široké veřejnosti představuje reprezentativní sbírku fosilních zkamenělých dřev převážně z Lounska a jeho širšího okolí – z Rakovnicka, Žatecka, severočeské hnědouhelné pánve, Slánska i Doupovských hor. Základem celé sbírky jsou celoživotní sběry lounského rodáka Bořka Zasadila. Muzeum bylo pro veřejnost otevřeno 5. června 1999. Muzeum Zkamenělý les tedy letos převzalo Oblastní muzeum v Lounech a od 26. června 2021 je možné expozici navštívit v běžné otvírací době lounského muzea.

V přízemí muzea se nachází nejrozměrnější a nejtěžší kusy prvohorních a třetihorních dřev. Hned proti vchodu je umístěn asi nejatraktivnější exponát celého muzea – přes dva metry vysoký prokřemenělý kmen ze starších třetihor, nalezený v pískovně ve Velké Černoci. Unikátní je pěkně zachovalá hnízdní dutina datlovitého ptáka s vletovým otvory. Na podlaze a podstavcích je velká kolekce prokřemenělých kmenů prvohorních (karbon, perm) jehličnanů, tzv. araukaritů, ale i přesliček, plavuní a kapradin (Psaronií) s krásnou kresbou cévních svazků. Některá dřeva jsou rozříznutá a naleštěná, aby vynikla jejich barevnost a kresba, některá zůstala v přirozeném stavu.

V patře expozice jsou umístěny vzorky menších formátů, pestřejšího původu. Kromě mnoha barevných, sběratelsky atraktivních, prokřemenělých prvohorních dřev z Mradic, Očihova, Kryr, Manětína a dalších lokalit, je tu velké množství dřev druhohorních a třetihorních, otisků listů ze sedimentů severočeské hnědouhelné pánve a též jedna vitrína se vzorky dřev z celého světa.  

Ve vitríně s ukázkami zkamenělých dřev ze světa zaujmou dřívka dnes tvořená měňavým drahým opálem (z Etiopie, Indonésie), oranžovým dřevitým opálem (Slovensko) a dřívka prostoupená minerály mědi (malachitem i ryzí mědí).

01
Radní Ústeckého kraje Jindra Zalabáková a Vlastimil Skála, předseda výboru pro kulturu a památkovou péči (vpravo), na návštěvě v Oblastním muzeu v Lounech

02
Ikona muzea Zkamenělý les – přes dva metry vysoký prokřemenělý kmen z pískovny ve Velké Černoci se zachovanou hnízdní dutinou a vletovým otvorem datlovitého ptáka

03
Pohled do expozice v přízemí muzea Zkamenělý les, kusy velkých třetihorních kalcifikovaných kmenů vylovených z řečiště Ohře v Mradicích v roce 2001

04
Detailní pohled na leštěný celotvar pastelově zabarveného prokřemenělého araukaritu z Rakovnicka, průřezu 70 x 35 cm

05
Pohled do expozice zkamenělých dřev ve druhém patře muzea Zkamenělý les, na stojanu s leštěným plátkem kalcifikovaného třetihorního kmene nalezeného v roce 2001 v řečišti Ohře u Mradic

06

Detailní pohled na barevně výrazné, leštěné, prvohorní prokřemenělé araukarity z Manětína

 
Zodpovídá: Bc. Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 7.7.2021 / 7.7.2021 | Zveřejnit od: 7.7.2021

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém