Orientační nabídka


 

Nejpilněji recyklují mateřské školy na Ústecku

foto
Žáci mateřských, základních i středních škol z celé České republiky soutěžili od února do půlky května ve sběru nepotřebných či vysloužilých elektrozařízení a baterií. Díky soutěži EkoEDA, která je měla hlavně naučit, co do specifické kategorie elektroodpadu patří, vytřídili 24 747 kg. Vůbec nejaktivnější byly přitom děti z Mateřské školy Dušníky v Ústeckém kraji. Ty odevzdaly k recyklaci přes 7 tun nepotřebného elektra.
 

 
 

Ústečtí žáci z Mateřské školy Dušníky si udržely prim v celostátní ekologické soutěži EkoEDA. Vloni byli nejlepší v recyklaci elektroodpadu v kategorii mateřských škol, letos dokonce vybojovali celkové prvenství ze všech přihlášených. Za necelé čtyři měsíce, kdy soutěž trvala, nashromáždili pro recyklaci 7,2 tun elektroodpadu, tedy v přepočtu 298 kilogramů na jednoho žáka.

Nejčastěji se k ekologické likvidaci odevzdávala IT technika, televizory a chladicí zařízení. „Podstatou je přiblížit dětem a mládeži recyklaci právě v oblasti elektroodpadu, protože ta je jim na rozdíl od klasického třídění plastu nebo papíru asi nejvíce vzdálená. Žáci proto přináší zmíněné výrobky do školy a ta je uchovává ve speciální sběrné nádobě a následně odevzdává kolektivnímu systému,“ vysvětlil David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která soutěž EkoEDA pořádá.

Ústecko bodovalo i v soutěži Staň se strážcem pralesa, která probíhala pod taktovkou pražské zoo. Výzva apelovala na školy, aby zasílaly nepoužívaná mobilní zařízení. Za každý odevzdaný mobil nebo tablet zoologická zahrada dostává 10 Kč od společnosti REMA Systém, tyto peníze pak putují na sbírkové konto „Pomáháme jim přežít“ a je z nich podporována ochrana přírody přímo ve střední Africe. Za necelé 4 měsíce se podařilo nashromáždit skoro 6 000 nepotřebných zařízení, přičemž nejpilnější byli žáci ze Základní a mateřské školy v Řehlovicích nedaleko Ústí nad Labem. V průměru tam každý student přinesl 12 mobilů nebo tabletů. 

Zapojení škol do ekologického vzdělávání, ale i praktické recyklace, jsou přitom důležitými prvky našeho ekologického chování. O tom, že téma zpracování elektroodpadu může rezonovat dokonce už u těch nejmladších generací, svědčí letošní rekordní zájem českých škol o tuto recyklační soutěž. Zapojilo se jich totiž rovnou přes 50, přičemž žáci dokázali společně vytřídit elektroodpad o hmotnosti téměř 25 tun.

Žáci, kteří zvítězili ve výzvě Staň se strážcem pralesa navíc vyzkouší netradiční zážitkový program přímo v Zoo Praha. Podněcovat zájem dětí o třídění elektroodpadu chce společnost REMA i v dalším školním roce. Zájemci o problematiku se už teď mohou hlásit do projektu Zelena škola. Ten v současnosti sdružuje přes 460 tuzemských institucí s cílem vzdělávat žáky a poskytovat pedagogům ucelené informace o problematice třídění odpadu.

 

Mateřské školy

1. místo: Mateřská škola Dušníky, příspěvková organizace

2. místo: Mateřská škola Primátora Hájka Uherský Brod

3. místo: Čtyřlístek Poděbrady, z.s.

 

Základní a střední školy

1. místo: Mateřská škola a základní škola speciální Diakonie ČCE Ostrava

2. místo: ZŠ a MŠ Skorošice, příspěvková organizace

3. místo: ZŠ a MŠ Řehlovice, příspěvková organizace

 

Vítězem v doplňkové soutěži Staň se strážcem pralesa se stala ZŠ a MŠ Řehlovice.

foto

foto

foto

 


 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Voleníková
Vytvořeno / změněno: 24.5.2018 / 24.5.2018
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém