Orientační nabídka


 

Novinky v turistické dopravě Ústeckého kraje pro letošní sezónu

Ústecký kraj a Doprava Ústeckého kraje připravily pro sezónu 2022 několik novinek. Rodina vlakových turistických linek se rozrůstá o nového člena - Podkrušnohorský motoráček. Přívoz ve Hřensku je integrovaný do tarifu DÚK a z Ústí nad Labem vyjede nový cyklobus.
Tisková zpráva ze dne 4. dubna 2022
DÚK
 

 
 

Rodina turistických vlaků v Ústeckém kraji se rozrůstá

S počátkem jara se vrací provoz na turistických linkách DÚK, které nesou označení T. Takových železničních linek je od letošní sezóny již jedenáct. Linky vedou vesměs po historických tratích, které jsou pro víkendové turistické cestování množstvím zajímavých cílů jako předurčené. Můžete se na nich setkat s nostalgickými historickými vozy.

Turistické linky poprvé vyjely v sobotu 2. dubna a budou v provozu do neděle 30. října každý víkend a státní svátek.

Linka T1 navíc denně v období školních prázdnin a T8 denně od června do září. Naopak T7 má provoz mírně zkrácený od 30. dubna do 2. října. Novinkou je obnovený turistický provoz na tzv. Kozí dráze, neboli linka T11, kde proběhla slavnostní první jízda s doprovodným programem v sobotu 26. března. Na velikonoční víkend také vyjedou lodě zařazené do turistické dopravy – T91 z Ústí nad Labem do Litoměřic a T92 z Ústí nad Labem do Hřenska.

„Na linkách T platí tarif a jízdenky DÚK. Ty jsou integrované a můžete je v rámci jejich platnosti využívat k přestupování na další linky krajských linkových autobusů, vlaků, lodí a MHD v Ústeckém kraji,“ řekl radní pro dopravu Marek Hrabáč. Jízdenky DÚK můžete zakoupit také v mobilní aplikaci DÚKapka.

Ústecký kraj zaplatí za turistické vlakové a lodní linky v letošním roce 23,2 milionu korun.


Autobusem s kolem z Ústí na Sněžník

Se zahájením turistické sezóny vyjela také nová autobusová linka DÚK 461 z Ústí nad Labem na Sněžník. Linka bude v provozu ve dvouhodinovém intervalu vždy v sobotu, v neděli a ve státní svátky až do 30. října. Umožní turistické vyžití v oblasti Labských pískovců v hojně navštěvovaných Tiských stěnách nebo na Děčínském Sněžníku. Stejně tak lze uskutečnit výlet po méně známé naučné stezce Zapomenuté pohraničí spojující Sněžník, Ostrov a Petrovice. Autobusy budou vybaveny nosiči pro umístění až šesti jízdních kol.


Přívozem ve Hřensku na jednu jízdenku

Velkou novinkou turistické sezóny 2022 je integrace přívozu Hřensko - Schöna do systému Doprava Ústeckého kraje. Díky platnosti jednotného tarifu je možné jet na jednu jízdenku vlakem do Schöny a pokračovat přívozem do Hřenska. Možné je tak dostat se do Hřenska s českou jízdenkou nejen autobusem po pravém břehu Labe, ale také železničními linkami U28 nebo RE20. Na přívozu tedy platí elektronické jízdenky z mobilní aplikace DÚKapka a papírové jízdenky zakoupené v autobusech i vlacích DÚK, nelze zde uplatnit jízdenku na bezkontaktní čipové kartě.

Pozor, jízdenku DÚK si nelze koupit přímo na přívozu. Pokud tedy cestující přijede k přívozu bez integrované jízdenky, ale chce ji dále využít, musí si ji zakoupit v mobilní aplikaci DÚKapka. Stále je také možné zakoupit běžnou nezaintegrovanou jízdenku na jednu cestu přívozem v ceně 40 korun. Při nákupu jízdenky pozor na její zónovou platnost. Schöna má svou vlastní zónu DÚK, na jízdence musí být pro možnost využití přívozu uvedeny obě tyto zóny, Schönu i Hřensko.


Seznam turistických linek DÚK:

Turistická linka T1 – Kamenický motoráček (Šenovka)

Turistická linka T2 – Cyklovlak a vlak Českého Švýcarska

Turistická linka T3 – Zubrnický motoráček

Turistická linka T4 – Oparenský expres

Turistická linka T5 – Podřipský motoráček

Turistická linka T6 – Doupovská dráha

Turistická linka T7 – Vejprtská horská dráha

Turistická linka T8 – Moldavská dráha

Turistická linka T9 – Liberec – Mikulášovice

Turistická linka T10 – Lužickohorský rychlík

Turistická linka T11 – Podkrušnohorský motoráček

Lodní linky T91 a T92


Další linky s turistickým potenciálem:

Linka U7 – cyklovlak podél Labe

Linka U10 – Švestková dráha

Linka RE20 – Ústí nad Labem – Drážďany

1
Linka T6 - Doupovská dráha

2
Výletní loď ve Hřensku

3
Integrace přívozu ve Hřensku do DÚK rozšíří možnosti cestování na jednu jízdenku

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 28.3.2022 / 4.4.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém