Orientační nabídka


 

Nový pohled na sociální služby

001
Ústecký kraj podporuje transformaci (=přeměnu) sociálních služeb, která má za cíl přistupovat k lidem s mentálním či zdravotním postižením individuálně a nabídnout jim možnost vést život, který se co nejvíce podobá běžnému. Podrobnější informace zazněly z úst ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, hejtmanky Jany Vaňhové a radní pro sociální oblast Jany Ryšánkové.
Tisková zpráva ze 6. června 2012
 

 
 

Smyslem transformace sociálních služeb je především opuštění vize velkých ústavů sociální péče s mnohalůžkovými pokoji a prosazování vzniku domácností, kde jsou klienti schopni žít samostatně v menším počtu a učit se tak soběstačnosti a menší závislosti na pečovatelské službě.

„Jedním z důležitých předpokladů k úspěšné realizaci je fakt, že řada klientů, kteří se aktuálně nacházejí v ústavu, reálně péči v pobytové sociální službě nepotřebují,“ uvedla na tiskové konferenci Jana Vaňhová.

„Podpora transformace“, jak se nazývá individuální projekt Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, je podpořena z prostředků Evropského sociálního fondu. Hlavním cílem je co nejvíce pomoci lidem s mentálním či zdravotním postižením, aby mohli žít v přirozeném prostředí, rozvíjet se a najít si i vhodné pracovní uplatnění. V praxi to znamená, že se staví domky s byty, nebo se byty pronajímají či kupují, a malá skupina klientů (max. 6 osob) v něm společně bydlí. Pravidelně za nimi pak dochází sociální pracovníci, kteří dohlíží na dodržování základních pravidel a pomáhají s případnými složitějšími úkoly.

Na území Ústeckého kraje se do projektu zapojily dva ústavy – Domov pro osoby se zdravotním postižením Hliňany a Ústav sociální péče Lobendava, které patří mezi příspěvkové organizace Ústeckého kraje.

„Projekty jsou nyní v realizaci. Vznikají byty, kde se v rámci chráněného bydlení klienti postupně adaptují. V současné době byl zpracován a předložen ministerstvu investiční projekt na realizaci druhé etapy transformace obou ústavů,“ doplnila Jana Ryšánková.

V další fázi projektu se bude řešit podpora zpracování transformačních plánů dalších pěti ústavů a odborná příprava jejich zaměstnanců pro poskytování sociálních služeb komunitního typu.

V Ústeckém kraji je 37 zařízení ústavního typu pro lidi s mentálním postižením nebo dlouhodobým duševním onemocněním. Do projektu transformace sociálních služeb se kraj zapojil v roce 2009.

Po skončení tiskové konference byla zahájena výstava tematických fotografií Jindřicha Štreita „Život místo ústavu“ v prostorách OC Forum Ústí nad Labem (Bílinská 3490/6, Ústí nad Labem). Potrvá do konce měsíce června.

Projektu Podpora transformace sociálních služeb se účastní 13 krajů. Mediální kampaň, spojená s výstavou fotografií Život místo ústavu, postupně zavítá do všech krajů, vyjma Prahy.

Podrobnější informace nabízí přiložené přílohy.

Připravila:

Mgr. Alena Tichá

oddělení tiskových informací

Kancelář hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.: 475 657 741, ticha.a@kr-ustecky.cz,

www.kr-ustecky.cz

 

01
Zleva: radní Jana Ryšánková, hejtmanka Jana Vaňhová a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

01

02
Ukázka z vystavených fotografií

01

01

 

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 6.6.2012 / 6.6.2012
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém