Orientační nabídka


 

Obce Ústeckého kraje se připravují na riziko bleskových povodní

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
voda
Severočeské sdružení obcí SESO připravilo projekt, který má sledovat pohyb hladin malých vodních toků a předcházet tak škodám na majetku a zdraví obyvatel v případě povodní. „Letos ale i v předcházejících letech se setkáváme s fenoménem bleskových povodní, které mají původ v přívalových srážkách. Pokud nejsou obyvatelé včas varováni, dochází pak ke zbytečným škodám na majetku, během letošních záplav dokonce ke ztrátě lidských životů,“ říká výkonný ředitel SESO Ivan Palán.
 

 
 

Severočeské sdružení obcí SESO připravilo projekt, který má sledovat pohyb hladin malých vodních toků a předcházet tak škodám na majetku a zdraví obyvatel v případě povodní. „Letos ale i v předcházejících letech se setkáváme s fenoménem bleskových povodní, které mají původ v přívalových srážkách. Pokud nejsou obyvatelé včas varováni, dochází pak ke zbytečným škodám na majetku, během letošních záplav dokonce ke ztrátě lidských životů,“ říká výkonný ředitel SESO Ivan Palán.

     SESO proto připravilo projekt s názvem „Monitoring pohybu hladin a zajištění přenosu dat a informací - Protipovodňová opatření na drobných vodních tocích Ústeckého kraje – II. etapa,“ na který získalo 44 milionů z Operačního programu Životní prostředí.  Spočívá v osazení malých vodních toků hlásiči sledujícími hladinu vody a srážkoměrnými stanicemi. „Hlásiče budou digitálně propojené se srážkoměry. Pokud naměří hodnoty, které budou avizovat případné povodně, bude systém varovat záchranáře, obce i občany, které by případná povodeň mohla postihnout,“ vysvětluje Palán. Varovný systém bude rozesílat emaily nebo textové zprávy na mobily osobám, kterých se povodeň ať už profesně nebo osobně dotkne. Hlásiče budou rozmístěny na stovce míst, které jsou voleny podle zkušeností z minulých povodní.  Kromě hlásičů bude ve v síti varovného systému umístěno také 26 srážkoměrných stanic. Každý bod systému bude propojen s vodoprávnými orgány, dotčenými obcemi, složkami integrovaného záchranného systému a dalšími zainteresovanými organizacemi.

     Projekt má podporu Ústeckého kraje, z fondu vodního hospodářství mu bude poskytnuto více než tři miliony korun, říká náměstek hejtmanky Arno Fišera, zodpovědný za oblast životního prostředí, z fondu vodního hospodářství: „Projekt je prvním varovným systémem na regionální úrovni. Dosud fungují podobné systémy pouze na větších tocích. Malé toky, na kterých velké povodně nezřídka začínají, se dosud takto komplexně nesledovaly. Pro Ústecký kraj je podpora takového projektu ctí a samozřejmostí.“  Projekt podporuje nejen Ústecký kraj, potažmo krajský úřad jehož pracovníci při přípravě projektu pomáhali, kladný posudek získal také od Ministerstva životního prostředí.

     „Hlásný a varovný systém pochopitelně nezabrání zaplavení domů. Pomůže ale tomu, aby si občané z domovů stačili odnést cenné věci, popřípadě si zachránili život,“ uzavírá Arno Fišera.

 

 

 

 

Připravila:  Veronika Kindlová, tisková mluvčí Ústeckého kraje

kancelář hejtmanky Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 726; mob.tel 737 203 666

kindlova.veronika@kr-ustecky.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Veronika Kindlová
Vytvořeno / změněno: 2.7.2009 / 2.7.2009 | Zveřejnit od-do: 2.7.2009-3.8.2009
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém