Orientační nabídka


 

Objízdné trasy D8: Měření potvrdilo zvýšené zdravotní riziko

1
Zvýšené zdravotní riziko pro občany žijící na objízdných trasách za nedokončený úsek dálnice D8 potvrdilo měření Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem, které během letních měsíců probíhalo v Lovosicích a Velemíně. V obou lokalitách byly prokázány vysoké koncentrace prašného aerosolu blížící se nebo dokonce překračující roční limitní hodnoty. Zejména frakce o velikosti <1µm, které představují nejmenší a nejrizikovější částice, dosahovaly v naměřených vzorcích více jak 60 %. Měření provázely mimořádní povětrnostní podmínky – déšť a vítr, které vedly k „vymývání“ měřených oblastí, a proto lze získané hodnoty považovat za minimální. Při dlouhodobějším měření by hodnoty byly výrazně vyšší.
 

 
 

Tisková zpráva 29. září 2010

 

Ve velmi krátkém období, které bylo této studii vymezeno, byla v ovzduší identifikována a kvantifikována celá řada rizikových látek. Jak doplnil Pavel Šubrt ze Zdravotního ústavu Ústí nad Labem: „S použitím specifických analytických nástrojů bylo prokázáno, že jejich dominantním zdrojem je doprava. Z hlediska zdravotních dopadů jsou nejvýznamnější jemné částice (PM2,5 a PM1,0), které obsahují nebezpečné karcinogeny, jako jsou dioxiny, PAH a nitro-PAH. Jejich koncentrace i za podmínek proběhlých měření, kdy atmosféra byla mimořádně účinně vymývána, byly z hlediska dopadu na zdraví obyvatel významné.“

 

„Zvýšená přítomnost škodlivin v ovzduší má negativní důsledky na zdravotní stav organismu. Mezi zdravotně závadné látky, vyskytujícími se v ovzduší, řadíme na předním místě emise z dopravy. Výfukové plyny obsahují velkou škálu škodlivin, které spolu s ostatními faktory ovlivňujícími zdravotní stav organismu a majícími negativní zdravotní dopady, mohou při dlouhodobém působení vyvolat závažné, často i nevratné změny nejenom v oblasti dýchacího ústrojí,“ okomentoval výsledky měření Pavel Reiterer, primář Oddělení plicních nemocí a TBC Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

 

„Skutečná situace v obcích na objízdných trasách je výrazně horší, než ukazují výsledky měření, které zkreslilo především deštivé počasí. I přesto se potvrdilo zvýšené zdravotní riziko pro občany. Proto věřím, že výsledky měření povedou k tomu, že se přestane mluvit a začne se jednat. Společně s občany Ústeckého kraje očekávám, že ministerstvo dopravy v co nejkratší době uvede jasný a nezpochybnitelný termín, kdy bude dokončen poslední úsek dálnice D8. Po příslušných ministerstvech budu rovněž požadovat rychlá a konkrétní opatření, která povedou ke snížení negativních dopadů nadměrné dopravy na občany obcí, kterými vedou objízdné trasy za nedokončený úsek dálnice D8. Ústecký kraj zpracuje pro občany informační leták s desaterem rad, jak eliminovat zdravotní rizika,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.

 

S výsledky měření a vyplývajícími zdravotními riziky seznámí hejtmanka občany dotčených obcí na společném setkání ve čtvrtek 30. září od 16.00 hod. v tělocvičně Zkladní školy ve Velemíně. Pozvánku na setkání s občany obdrželi rovněž Vít Bárta, ministr dopravy, Miroslav Patrik, poradce ministerstva dopravy, Pavel Šubrt, Zdravotní ústav Ústí nad Labem, Pavel Reiterer, primář Odd. plicních nemocí a TBC Masarykovy Nemocnice a Pavel Lány, Ředitelství silnic a dálnic. Setkáním bude provázet starosta obce Velemín Jiří Skalický.

 

K otázce nedostavěného úseku dálnice D8 svolala hejtmanka v letošním roce již dva kulaté stoly, v červnu podpořila obyvatele svou účastí při blokádě Velemína a otevřeným dopisem požádala Děti Země a Společnost ochránců životního prostředí Litoměřice, aby ustaly ve svých aktivitách a umožnily urychlené dokončení stavby, zatím však bez jakékoli odpovědi. Hejtmanka rovněž zaslala výzvu premiérovi s žádostí o urychlené dokončení stavby, kterou podpořilo 185 zastupitelstev měst a obcí v Ústeckém kraji. Obrátila se také na poslance Evropského parlamentu, aby v rámci svých iniciativ prosadili pokračování schvalovacího procesu financování výstavby této strategické komunikace z prostředků EU. Česká republika díky stížnostem ekologických organizací může přijít o dotaci ve výši 8 miliard Kč. „Věřím, že výsledky tohoto měření pomou odvrátit tuto hrozbu,“ dodala hejtmanka.

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 29.9.2010 / 29.9.2010 | Účinnost do: 30.9.2011
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém