Orientační nabídka


 

Odpovědnost za zabezpečení poskytování zdravotní péče pacientům

Poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím ze dne 5.2.2008
 

 
 

Poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím

 

Dotaz (v původním znění):

Vážený pane Součku,

obracím se na Vás s prosbou o pomoc ve věci "přidělení" pacienta příslušnému ošetřujícímu lékaři. Na koho a kam se obrátit  v této situaci.

Již delší čas řešíme  a pravděpodobně budeme řešit i do budoucna případy sociálně nepřizpůsobivých občanů, kteří se zdržovali řadu let mimo naše město (Praha-Armáda spásy, apod....) a nyní se vrací ve špatném zdravotním stavu do místa trvalého bydliště. Jsou střídavě ubytováni po různých zařízeních neziskových organizací. Je zapotřebí zabezpečit je léky, pampers plenami apod., problém nastává právě v oslovování lékařů. Chodím, škemrám, volám a nikdo je nechce. Řešila jsem tuto situaci přes Lékařskou komoru v Děčíně i přes VZP  v Děčíně.

Moc Vás prosím o sdělení jak v této věci postupovat, kde začít a na koho se obrátit.

 

Odpověď ze dne 5.2.2008 :

 

Vážená paní,

při stávající legislativní úpravě jsou jedinými institucemi odpovědnými za zabezpečení poskytování zdravotní péče pacientům (pojištěncům zdravotních pojišťoven) příslušné zdravotní pojišťovny a to v souladu s odst. 1) §46 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, v platném znění:

"§ 46

(1) Zdravotní pojišťovna je povinna zajistit poskytování zdravotní péče svým pojištěncům. Tuto povinnost plní prostřednictvím zdravotnických zařízení, se kterými uzavřela smlouvu o poskytování a úhradě zdravotní péče. Tato zdravotnická zařízení tvoří síť smluvních zdravotnických zařízení zdravotní pojišťovny (dále jen "síť")."

 

Jakákoliv jiná instituce veřejné správy za stávající situace nemůže zajistit pacientovi registraci u potřebného nestátního zdravotnického zařízení poskytujícího primární ambulantní péči (praktického lékaře pro dospělé, pro děti a dorost, stomatologa či gynekologa). Obdobně by měli zdravotní pojišťovny postupovat i v případě, že osoby potřebující zdravotní péči, nemají v rozhodný okamžik uzavřené zdravotní pojištění.

   

Z uvedeného důvodu bychom doporučovali opětovně jednat s příslušnými zdravotními pojišťovnami, aby svým pojištěnců potřebnou zdravotní péči zajistily. Další možností je obrátit se na Ministerstvo zdravotnictví ČR, jako nejvyšší správní orgán pro danou problematiku, o pomoc při řešení tohoto problému, který v kraji ani v rámci celé ČR není ojedinělý.

 

Připravil: Adam Souček, odbor sociálních věcí a zdravotnictví

oddělení služeb a koordinace

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 403

soucek.a@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 22.2.2008 / 22.2.2008
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies