Orientační nabídka


 

Opravený kostel v Konojedech se představil veřejnosti

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
web
Slavnostní zakončení projektu Revitalizace kostela Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku proběhlo v sobotu v prostorách zrekonstruovaného objektu za účasti hejtmana kraje Oldřicha Bubeníčka a řady významných zahraničních i tuzemských partnerů a hostů, mezi nimiž nechyběli ani zástupci Norské ambasády a šlechtičtí potomci zakladatelů kostela i přilehlého kláštera, manželů Sweerts-Sporck.
Tisková zpráva ze dne 24. září 2016
 

 
 

Pod taktovkou Spolku pro obnovu památek Úštěcka reprezentovaného jejím předsedou Tomášem Hlaváčkem se s pomocí majitele kostela Vladimíra Přibyla a především za výrazné dotační podpory Norských fondů podařilo za pouhých 14 měsíců zachránit a zpřístupnit historickou barokní památku široké veřejnosti. „Na území našeho regionu je celá řada historických objektů, o jejichž záchranu se Ústecký kraj zasadil a v podpoře rekonstrukcí stále pokračuje,“ řekl ve svých slovech hejtman Oldřich Bubeníček. Jak dodal, obnova památek pomáhá kraji nejen vracet jeho původní identitu, ale především ukázat jeho krásu stávajícím i potencionálním návštěvníkům. „Za tuto pomoc patří naše velké poděkování norským přátelům,“ dodal Oldřich Bubeníček. Jak poznamenal tajemník Norské ambasády Frank Arne Johansen, v rámci projektu revitalizace kostela v Konojedech jde o praktickou ukázku solidarity mezi dvěma evropskými státy. „Jde nejen o obnovu vaší české historie, ale také naší historie evropské. Jsme rádi, že jsme se mohli na projektu podílet, a že bude tato památka sloužit dalším generacím,“ sdělil Frank Arne Johansen. Projekt ve svých slovech ocenila také děkanka Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně Michaela Hrubá, probošt Katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích Jiří Hladík a řada dalších.  

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech nechal vystavět jako dík za uzdravení svého syna František Karel Sweerts-Sporck s manželkou Annou Kateřinou, kteří také v přilehlém zámku založili servitský klášter. Klášter však existoval jen krátce, protože jej Josef II. zrušil. Zdevastovaný kostel byl od 80. let postupně vystěhován a opakovaně vykraden. Dnes se jeho majitel snaží spolu s dalšími nadšenci o záchranu jeho i přilehlého zámku.

web
Hejtman Oldřich Bubeníček se zdraví s majitelem kostela Vladimírem Přibylem, vedle předseda Spolku pro obnovu památek Úštěcka Tomáš Hlaváček

web
Hosté slavnostního setkání

web
Hejtman při prohlídce fotografií kostela před rekonstrukcí

web
Probošt Jiří Hladík s šlechtickými potomky zakladatelů kostela

web
Interiér zrekonstruovaného kostela

 

web 
Zodpovídá: Ing. Marie Logrová
Vytvořeno / změněno: 24.9.2016 / 24.9.2016 | Zveřejnit od-do: 24.9.2016-24.10.2016
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém