Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Otec lesů – Vrakodávný veledub bojuje o titul Strom roku 2020

 
1
Vrakodávný veledub ze Žiželic byl odbornou porotou vybrán mezi dvanáct finálových stromů, které se ucházejí o vítězství v celostátní anketě Strom roku 2020. Hlasování, které odstartovalo v úterý 21. července, je zpoplatněno. Vybrané peníze budou použity na novou výsadbu a péči o stromy.
Tisková zpráva ze dne 22. července 2020
 

 
 

Mezi finalisty charitativní ankety se díky svému zajímavému a především silnému příběhu dostal i 450 let starý dub letní, který se nachází u zámečku Stroupeček v Žiželicích v okrese Louny. Soutěží pod názvem Otec lesů – Vrakodávný veledub, přičemž označení „Vrakodávný“ získal od zpevňovacích obručí, které jsou dnes již zrezlé a zohýbané a díky kterým strom působí jako vrak. Tento dutý dub několikrát vyhořel a i přesto stále žije a roste, dokonce dal vzniknout dalším mladým stromkům. Obvod kmene tohoto majestátního stromu dosahuje neuvěřitelných 930 centimetrů.

Celostátní anketu letos již po devatenácté pořádá pod záštitou Ministerstva životního prostředí Nadace Partnerství. Ta letos obdržela více než 50 návrhů na Strom roku, z nichž odborná porota do finále vybrala 12. Podpořit oblíbený strom lze od 21. července do 11. října 2020 prostřednictvím DMS a online na stránkách www.stromroku.cz. Hlasování je zpoplatněno minimální částkou 30 korun. Výtěžek z hlasování bude použit na výsadbu a péči o stromy a aktivity s nimi spojené. Výsledky se veřejnost dozví 20. října 2020 v Brně.

Více informací najdete na stránkách ankety Strom roku 2020: www.stromroku.cz.

1
Otec lesů - Vrakodávný veledub

 

 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 22.7.2020 / 22.7.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém