Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Páchnou i firmy západně od české hranice, překvapí Sasy výsledek studie

 
Zápach
Pro Němce ze saské strany Krušných hor, kteří si roky stěžují na zápach z Česka způsobující zdravotní problémy, to bude velké překvapení. Mezinárodní studie prokázala, že nepáchnou jen české firmy, ale i ty na saské straně hranic.
Tisková zpráva ze dne 20. května 2019
 

 
 

Němci roky obviňovali české podniky z šíření zápachu. Saská vláda tlačila na tu českou a české ministerstvo životního prostředí, aby zdroj našly a podnikly kroky k nápravě. Jenže společné kontroly přišly na to, že vina je na obou stranách. Za zápach šířící se střední částí Krušnohoří mohou naše podniky i německé firmy.

Vyplývá to ze závěrů rozsáhlého tříletého mezinárodního programu OdCom, jehož obsahem byla podrobná dokumentace takzvaných zápachových epizod z českosaského pohraničí, odborná měření škodlivin, pochůzky najatých „čichačů“ a následná analýza všech sesbíraných dat včetně porovnání s meteorologickými údaji.

Podařilo se najít konkrétní zdroje na obou stranách hranice. Závěrečná zpráva k projektu bude uveřejněna na konci června. Původ zápachu vznikajícího na české straně je smíšený a nelze tak v jednotlivých případech ukázat na jednoho konkrétního viníka, u toho německého je tomu trochu jinak, jedná se o drobnější lokální zdroje. Oficiální finální zpráva poputuje k českým i německým úřadům, aby rozhodly o dalším postupu.

Společný českosaský projekt pod názvem „OdCom - Objektivizace stížnosti na zápach v Erzgebirgskreis a v Ústeckém kraji - příspěvek k analýze příčin a zjišťování zdravotních následků“ byl zahájen v roce 2016 a bude ukončen v polovině roku 2019. Projekt je podpořen v programu pro podporu přeshraniční spolupráce mezi Svobodným státem Sasko a Českou v letech 2014 – 2020 a partnery projektu jsou Technická univerzita Drážďany, Saský státní úřad pro životní prostředí, zemědělství a geologii, Leibnitzův ústav pro výzkum troposféry TROPOS, Saské ministerstvo sociálních věcí a ochrany spotřebitelů, Český hydrometeorologický ústav, Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem a Ústecký kraj.

Zdroj: MfDnes, redakčně zkráceno


001

002

 

003

 

 

 
Zodpovídá: Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 30.5.2019 / 30.5.2019 | Zveřejnit od: 30.5.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém