Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Kultura a památková péče

 

Pamětní síň Emila Filly znovu otevřena, některé obrazy uvidí veřejnost úplně poprvé

 
001
Přesně na den se po třech a půl letech znovu otevřela pro veřejnost pamětní síň malíře Emila Filly na zámku v Peruci. Nová expozice má být průřezem života malíře, hlavně poválečného období, které strávil právě na peruckém zámku. Vystavená díla jsou součástí pozůstalosti, která byla pamětní síni věnována. Ústeckému kraji se podařilo spolu s lounskou Galerií Benedikta Rejta prostory zrekonstruovat a vybudovat nová bezpečnostní opatření.
Tisková zpráva ze dne 20. května 2015
 

 
 

 

Vystavená díla návštěvníci uvidí přímo v prostorách, které kdysi Filla i se svou ženou obýval. Včerejší prohlídku u příležitosti znovuotevření si nenechal kromě desítek návštěvníků ujít ani hejtman Oldřich Bubeníček spolu s radními Jitkou Sachetovou a Ladislavem Drlým. „Víme, že Emil Filla k Peruci neodmyslitelně patří, jsme velmi rádi, že se podařilo pamětní síň znovu otevřít,“ uvedl při otevření hejtman. „Návštěvníci uvidí devatenáct velkoformátových obrazů písní. Cyklus je vystaven vůbec poprvé. Filla vytvořil 24 velkých pláten, galerie je majitelem patnáct z nich,“ zmínila ředitelka lounské galerie Alica Štefančíková.  Díla bude hlídat ostraha. V letošním rozpočtu Ústeckého kraje, který zřizuje lounskou galerii, zastupitelé schválili 1,5 milionu korun právě na bezpečnostní agenturu.  Radost z otevření expozice měl i synovec malíře Jindřich Krejčí. „Je to návrat vzpomínkami, byl jsem tu poprvé, když mi bylo patnáct let. Je hezké se sem vrátit,“ dodal Krejčí.

Výstavní prostory na zámku byly uzavřeny na podzim roku 2011, kdy byla síň vykradena. Zloději si tehdy odnesli čtyři obrazy. Policie zatkla pachatele měsíc po krádeži a podařilo se jí najít i všechna odcizená díla.

http://u-tv.geniusmediatv.cz/aktuality/pametni-sin-emila-filly.html

01
Jindřich Krejčí, synovec Emila Filly (vpravo) při rozhovoru s novináři.

02
V expozici uvidíte i fotografie ze života malíře.

03

04
Hejtman Oldřich Bubeníček před originály malíře.

05
Radní Jitka Sachetová spolu s radním Ladislavem Drlým (vpravo).

06

07

08
Předseda výboru pro zdravotnictví a sociální věci Pavel Csonka (vpravo) spolu s tehdejší vyšetřovatelkou Miroslavou Limberkovou. Právě jejímu týmu se tehdy podařilo ukradené obrazy najít a zatknout zloděje.

09
 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 20.5.2015 / 20.5.2015 | Účinnost od-do: 20.5.2015-20.6.2015

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Kultura a památková péče

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce: Karina Strnadová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém