Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Pandemie ztížila sběr elektroodpadu, výsledky roku 2020 ale neovlivnila

 
Elektrowin logo
Celkem 49 203 tun starého elektra shromáždil v loňském roce prostřednictvím své sběrné sítě a předal smluvním zpracovatelům největší český kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.
Tisková zpráva ze dne 7. dubna 2021
 

Odkazy


 
 

Podařilo se tak překonat rekordní výsledek z roku 2019, který byl až dosud nejlepší v celé jeho historii. Třetím nejúspěšnějším byl rok 2016 se 44 349 tunami vysbíraného a recyklovaného elektra. Se sběrem starého elektra loni významně pomohli i obyvatelé Ústeckého kraje. V přepočtu na obyvatele odevzdal každý z nich průměrně 4,28 kilogramu. Celkem se v kraji vysbíralo 3 491 tun vysloužilých spotřebičů.

Kraj se tak podílel na snížení produkce skleníkových plynů o 41 656 tun CO2, což představuje stejné množství, které pohltí 16 147 vzrostlých smrků. Znamená to také omezení těžby ropy o 2 046 394 litrů, které by byly potřebné k výrobě pohonných hmot do osobního auta pro 76 658 cest na trase Praha – Brno po dálnici D1. Přineslo to rovněž úsporu 21 065 986 kWh elektrické energie, která by zajistila téměř stejný počet mycích cyklů myčky nádobí.

„Podíl všech zpětně odebraných elektrozařízení v roce 2020 na celkovém průměrném ročním množství uvedeném na trh našimi výrobci za předchozí tři kalendářní roky dosáhl 50 procent a u chladicích zařízení dokonce 69,3 %,“ uvedl předseda představenstva Elektrowin, a. s., Roman Tvrzník. Tato metodika výpočtu úrovně sběru postupně v celé Evropské unii nahradila dřívější kvóty definované kilogramy na obyvatele.

Elektro nebylo kam odkládat

Průběh roku 2020 přitom poznamenala celosvětová pandemie, která v České republice způsobila uzavření výroby a omezila pohyb obyvatel během jarního i podzimního nouzového stavu. „Během jarní vlny došlo k několikatýdennímu uzavření sběrných dvorů, kamenné prodejny prodejců elektro byly uzavřeny v průběhu obou vyhlášených nouzových stavů,“ připomněl Roman Tvrzník.

Lidé tak neměli kde odevzdávat spotřebiče, které v této době dosloužily. „Tyto uzávěry způsobily významné výkyvy ve sběru,“ konstatovala provozní ředitelka Elektrowinu Tereza Ulverová. Celá sběrná síť tohoto kolektivního systému, který má smluvně zřízená veřejná místa zpětného odběru v každé obci s počtem obyvatel větším než 2000, zažila po rozvolnění opakovaný nápor.

Co na to životní prostředí?

Všechny partnerské kraje, města a obce obdržely od Elektrowinu dokument s názvem Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, ze kterého vyplývá, o kolik se díky jejich podílu na sběru starých spotřebičů snížila produkce skleníkových plynů, omezila těžba ropy nebo spotřeba elektrické energie.

Největší podíl na loňském rekordním výsledku Elektrowinu měly velké spotřebiče, jako pračky, myčky nádobí, bojlery nebo sporáky (24 159 t), za nimi následovaly lednice a další chladicí technika (16 571 t), malých spotřebičů – tedy rychlovarných konvic, mikrovlnek, žehliček a podobně – bylo 7 359 tuny. Zbytek tvořily televize a monitory (1 110 t) a světelné zdroje.

Zpracovatelé dodržují jednotný postup

 „U všech zpracovatelů, jimž staré elektro předáváme k recyklaci, je zaveden jednotný postup demontáže spotřebičů s největším výskytem, jako jsou chladničky, pračky, sporáky, plotny, trouby, vysavače, sušičky, sekačka, myčky, radiátory a mikrovlnné trouby,“ zdůrazňuje Roman Tvrzník.

Důraz je podle něj kladen na dodržení postupů stanovených zákonem s ohledem na dodržování příslušných norem, na jednotnou kvalitu a čistotu výsledných materiálů a jejich následné využití. „V místech, kde obec neměla zájem o spolupráci, máme vytvořené místo zpětného odběru na základě smlouvy uzavřené s jiným subjektem, například prodejci, dobrovolnými hasiči, autoopravnami a podobně,“ upřesnila Ulverová.

 
Zodpovídá: Bc. Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 7.4.2021 / 7.4.2021 | Zveřejnit od: 7.4.2021

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém