Pro učitele byl připravený bohatý program plný přednášek, workshopů a seminářů. Od února do března 2023 bylo uspořádáno šest Zimních škol se zaměřením na matematiku, český jazyk, digitální gramotnost, fyziku, chemii, přírodopis a biologii.
Zimní škola biologie a přírodopisu proběhla v únoru v Horském hotelu Lesná, kde byly pro pedagogické pracovníky uspořádané praktické workshopy a přednášky z oblasti mineralogie, informačních portálů pro biologii, oblast prvohor a druhohor. Velmi zajímavým workshop byl na téma Jak zjišťovat dosaženou míru porozumění u žáků.
Na zimní škole čtenářské gramotnosti byl pro pedagogy připraven seminář na téma Formativní hodnocení či workshop od Martina Sedláčka Emoční sebeobrana pro učitele: asertivita a agresivita.
Zimní škola digitální gramotnosti byla zaměřena na digitální kompetence, digitální gramotnost či využití umělé inteligence či virtuální reality ve školách. Workshopy na využití virtuální reality a umělé inteligence byl mezi pedagogy velmi kladně hodnocen a přinesl jim další možnosti a náměty využití v rámci výuky na školách.
Pro učitele fyziky byl na zimní škole připraven praktický workshop téma Měření výkonu svíčky a porovnání účinnosti domácích spotřebičů. Velmi kladně byla hodnocena přednáška na téma Kritické myšlení a způsoby jeho rozvoje nejen u studentů. Pedagogové si také vyzkoušely nové pokusy vhodné pro rozšíření učiva.
Zimní škola chemie byla zaměřena na výrobní procesy v chemického průmyslu, výrobu kyseliny chlorovodíkové a sírové, výroba polyvinylchloridu. Zajímavá přednášky byla i na téma Nové omamné a psychotropní látky ve školách. V rámci zimní školy byla pro pedagogy připravena i exkurze do Spolany Neratovice.
Zimní škola matematické gramotnosti přinesla pro pedagogické pracovníky seminář téma Možnosti využití EEG laboratoř - Centra pro sociální inovace a inkluzi v rozvoji matematické gramotnosti. Tento seminář byl pedagogy velmi kladně hodnocen a přinesl i mnoho praktických rad z oblasti práce s žáky se SVP hodnocením žáků. Praktickým workshopem byla Tvořivost, logika a úlohy pro nadané v rozvoji matematické gramotnosti.
Všechny zimní školy přinesly pro pedagogické pracovníky nové náměty do výuky, měli možnost vyzkoušet nové pomůcky pro rozvoj výuky či si se svými kolegy mohli vyměnit a sdílet příklady dobré praxe.
Zimní školy, ale i další aktivity projektu Podpora polytechnického vzdělávání a gramotností v ÚK (ÚK IKAP A2), jehož realizaci zajišťuje odbor podpory podnikání, inovací a transformace Krajského úřadu Ústeckého kraje podporuje krajská radní pro oblasti strategie přípravy a realizace projektů Iva Dvořáková, která vnímá pozitivní dopad těchto činností nejen na zlepšení kvality vzdělávání, ale následně i na zvýšení konkurenceschopnosti pracovní síly v regionu.

Pedagogové na přednášce z biologie

Pedagogové na workshopu v rámci zimní školy čtenářské gramotnosti

Pedagogové na workshopu v rámci zimní školy matematické gramotnosti
