Orientační nabídka


 

Petr Fiala navštívil další příspěvkové organizace kraje, odjížděl spokojený

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Petr Fiala navštívil další příspěvkové organizace kraje, odjížděl spokojený
Ústav sociální péče v Tuchořicích, Domov důchodců v Libochovicích, Domov sociální péče v Chotěšově, Domov důchodců v Čížkovicích a ve stejné obci Diagnostický ústav sociální péče - to jsou příspěvkové organizace Ústeckého kraje, které se staly v úterý 26. srpna cílem pracovní cesty náměstka hejtmana Petra Fialy.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 27. 8. 008

 

 

Petr Fiala  navštívil další příspěvkové organizace kraje, odjížděl spokojený

 

 

Ústav sociální péče v Tuchořicích, Domov důchodců v Libochovicích, Domov sociální péče v Chotěšově,  Domov důchodců v Čížkovicích a ve stejné obci   Diagnostický ústav sociální péče  - to jsou příspěvkové organizace Ústeckého kraje, které se staly v úterý 26. srpna cílem pracovní cesty náměstka hejtmana Petra Fialy. Ostatně celý tento měsíc  návštěvy  s podobným obsahem v jeho diáři převažovaly.  Představitel kraje vnímá tuto svoji  pravidelnou aktivitu jako samozřejmý pracovní rituál, který mu přináší nové aktuální informace. Nejen o životě klientů v těchto nebo podobných  zařízeních, ale především chce mít  konkrétní přehled o tom zda a jak se s  penězi, které kraj do ústavů a domovů investuje, dobře hospodaří.

   „ A  je jich skutečně hodně,“ říká Petr Fiala a podává konkrétní příklad. Od roku 2003 Ústecký kraj  třeba jenom v Tuchořicích, kde se za provozu mohutně rekonstruuje, přestavuje, bourá a staví a modernizuje do zařízení nejprve investoval 5,5 milionů korun, vloni zde  pak zahájili první etapu revitalizace objektu, která by měla skončit do letošních  Vánoc. Obyvatelé ústavu se už dnes těší na krásný dárek pod stromeček. Dvacet šest klientů se totiž přestěhuje do moderních a všem standardům odpovídajících dvoulůžkových  pokojů v jednom ze tří objektů. Už nyní je jasné, že s původní podobou nebude mí naprosto nic společného. „ Však nás jenom toto  přijde  na 36 milionů,“ říká zástupce kraje.  Dodává,  že v Tuchořicích  se  střídají řemesla a generálkuje jako  na  běžícím pásu řadu let, což potvrzuje i vedoucí ústavu Pavol Dvorský :“ S přestavbou se tady začalo už v roce 1997, často to tu bylo vzhůru nohama. Peníze, které kraj  do našeho zařízení investoval, jsou opravdu znát. Máme ještě hodně přání a plánů, ale k prioritám patří především to, aby všech 60 obyvatel tu žilo spokojeně a mělo komfort jako každý jiný,“

   Domov důchodců v Libochovicích, zařízení začleněné do Centra sociální pomoci Litoměřice, patří  díky kvalitním službám, dostupnosti návazných služeb, kvalitě ubytování k nejpoptávanějším zařízením pro seniory. „Také tady to znám téměř poslepu. Proto i vím, co toto kapacitně velké zařízení (156 obyvatel) potřebuje,“ prozrazuje náměstek hejtmana a ke konstatování  dodává,.“ Po té, co se vloni realizovala rekonstrukce vody za 1,6 milionu korun, se musí především opravit střechy, což naši pokladnu přijde zhruba na 20 milionů. To se má stihnout ještě letos. V září se ještě vymění okna. Nezapomínáme na připomínky, které se týkají  i všech 36 balkonů na západní straně. Ty chceme výhledově zasklít.

   V Chotěšově, kde má kraj domov sociální péče, přispěl zhruba 2 miliony na výstavbu čistírny odpadních vod. Zařízení je po rekonstrukci, má nové vybavení, chybí dokončit výměna oken,“  upřesňuje Petr Fiala investiční potřeby tohoto zařízení, v němž žije 60 obyvatel. S ředitelem centra sociální pomoci Litoměřice Karlem Reissmüllerem si prohlédli také pěkný venkovní areál a netajili se myšlenkou vybudovat tu jednoduchý, ale účelně vybavený objekt, v němž by zdejší klienti našli prostor především pro rukodělné aktivity. „Něco podobného jako existuje v Čížkovicích, v diagnostickém ústavu. Tam se to velice dobře povedlo a přináší to užitek všem,“ shrnuje společné představy zástupce kraje. Přiznává, že je to však vize let příštích.

   Domov důchodců ve zmíněných Čížkovicích je památkou, takže žádné větší úpravy tu památkáři nedovolí. Letos se zde podařilo opravit topení za 2,5 milionu korun a  také odpady, v roce příštím je, podle náměstka hejtmana, v plánu rekonstrukce výtahu. „ Počítáme s náklady kolem 3 milionů,“ říká krajský politik. 

   Diagnostický ústav sociální péče v Čížkovicích dostává momentálně nový slušivý kabát Okrová a žlutá se obyvatelům ústavu i personálu zamlouvá. „Do cvičných bytů jsme už investovali 6,5 milionu, letos zaplatíme technický výtah do skladu potravin, náklady se blíží k půl milionu. V roce následujícím bychom chtěli rekonstruovat  další výtah, a to v budově B. Pětimilionová investice pomůže odstranit chybějící bezbariérový přístup a usnadní život klientům a práci personálu. „

Silnou stránkou diagnostického ústavu je vynikající pověst a tradice, kterou si toto zařízení pěstuje. Poskytuje mentálně postiženým kvalitní služby a uplatňuje se zde individuální přístup ke klientům. Od 1. ledna 2008 bude ústav sloučen s Centrem sociální pomoci Litoměřice o.p. 

   „ I tyto návštěvy mne utvrdily v tom, co zjišťujeme průběžně - naše zařízení se za poslední roky opravdu zvedla, moc věcí se změnilo k lepšímu, obyvatelé ústavů a domovů mají podmínky ke každodennímu životu kvalitní a často lepší než kdokoliv z nás doma,“ zhodnotil Petr Fiala stručně co viděl a o čem se osobně přesvědčil. Na závěr ještě dodal: „ Naše investice se snažíme rozdělovat spravedlivě a podle potřeb. Zítra kupříkladu se jedu přesvědčit jak se nakládá s našimi prostředky v  Ústavu sociální péče v Brtníkách. Zde probíhá rozsáhlá rekonstrukce za 40 milionů korun. I to je konkrétní odpověď na falešné informace, že Ústecký kraj zapomíná na své příspěvkové organizace od Děčína dál na sever. Vyvrátit to můžeme  například obrovskými investicemi v  České Kamenici, Staré Olešce,ale nezapomínáme ani na Lobendavu, Domov důchodců ve Šluknově a Ústav sociální péče v Jiříkově. Tady kraj chystá rozsáhlé rekonstrukce, s podporou financí z ROPů.“

 

 

připravila: Naďa Kocábková, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741,  737415959

kocabkova.n@kr-ustecky.cz

 

V Čížkovicích se klienti na Petra Fialu vždycky těší
V Čížkovicích se klienti na Petra Fialu vždycky těší

V Tuchořicích se nechal náměstek hejtmana vyvést na stavbu plošinou
V Tuchořicích se nechal náměstek hejtmana vyvést na stavbu plošinou

V Čížkovicích mají jednou týdně otevřenou kavárnu, u stolu zasedl i náměstek hejtmana
V Čížkovicích mají jednou týdně otevřenou kavárnu, u stolu zasedl i náměstek hejtmana

V Čížkovicích dostává diagnostický ústav nový kabát
V Čížkovicích dostává diagnostický ústav nový kabát

V Libochovicích se setkal Petr Fiala s čilou a svěží  Boženou Vacinovou, které v letos v červenci bylo 100 let
V Libochovicích se setkal Petr Fiala s čilou a svěží Boženou Vacinovou, které v letos v červenci bylo 100 let

 
Zodpovídá: František Janačík
Vytvořeno / změněno: 27.8.2008 / 27.8.2008 | Zveřejnit od-do: 27.8.2008-28.9.2008
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém