Orientační nabídka


 

Plán odpadového hospodářství Ústeckého kraje

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Odpověď pro Martinu Patočkovou, MfD (Martina.Patockova@mfdnes.cz)
 

 
 

 

Odpověď pro Martinu Patočkovou, MfD (Martina.Patockova@mfdnes.cz) ze dne 1. 10. 2007

 

Dotaz (v původním znění):

Hezký den

chtěla jsem vás poprosit o odpovědi na následující otázky.

Připravuji na ekonomické stránky MF Dnes větší téma o odpadech v ČR.

Díky moc za vaše odpovědi, prosím o jejich zaslání do této středy, 3.10, 17:00.

S pozdravem,

Martina Patočková

MF Dnes

ekonomická redakce

 

1. Jaké jsou cíle odpadového hospodářství za váš kraj a jak jsou plněny? Kolik a jakého odpadu je u vás vytříděno a kolik je to procent z celku ve vašem kraji vyprodukovaném?

2. Konkrétně mě zajímají velké obchodní řetězce (Tesco, Ahold, Globus, Interspar, Billa, Penny Market, Plus Discount, Lidl, Kaufland) na území vašeho kraje. Které z těchto obchodních řetězců mají ve vašem kraji váš (či od obcí pod které tato působnost spadá) souhlas s upuštěním od třídění? A na jak dlouho? Případně pokud tyto řetězce žádají o souhlas ve vašem kraji jen za některé prodejny, pak prosím o údaj, na kolik prodejen má ten a ten řetězec souhlas?

3. Uděluje se souhlas s upuštěním od třídění často? V jakých případech?

4. Pokud takový souhlas obchod získá, co přesně pak nemusí třídit? Znamená to, že může do směsného odpadu dávat veškeré prošlé potraviny?

5. Pokud má takový souhlas, třídí obchody alespoň sklo, papír a plast?

6. Jaké jsou ve vašem kraji možnosti zpracování biologického odpadu? Nějaká skládka, spalovna, kompostárny? Chystají se nějaké další?

7. Máte nějaké údaje, kolik biologického odpadu (Tady si nejsem jista názvoslovím, ale jde mi o odpad jako jsou zbytky ovoce, zeleniny, mléčné výrobky,maso, uzeniny, neboli vše, co v každém obchodu někdy neprodané a prošlé zbyde) obchodní řetězce vyprodukují ?

 

Odpověď:

1. Jedním z cílů v závazné části Plánu odpadového hospodářství kraje je zvýšení využívání odpadů s upřednostněním recyklace na 55 % všech vznikajících odpadů do roku 2012 a zvýšení materiálového využití komunálních odpadů na 50 % do roku 2010 ve srovnání s rokem 2000. K naplnění cílů byla Plánem stanovena řada opatření, mezi jinými například vytvoření podmínek k zajištění provozování systému odděleného sběru využitelných složek komunálních odpadů od 1.ledna 2007 minimálně ve složení papír, plasty, sklo ve všech obcích v regionu. Tento cíl je až na výjimky (města Most nebo Teplice) splněn, díky spolupráci Ústeckého kraje a společností EKO-KOM a.s. Cíl zvýšení materiálového využití komunálních odpadů na 50 % do roku 2010 ve srovnání s rokem 2000 je v současnosti v Ústeckém kraji plněn na přibližně 31%.

V kraji bylo v minulém roce vyprodukováno 2 698 940 tun odpadů, vyseparované odpady papíru (6440 t), skla (3035 t) a plastů (2527 t) tvořily jen 0,46 %. Toto procento by se mírně zvýšilo při započítání odpadu z průmyslové výroby plastů v množství 4069 t.

 

2. Souhlas k upuštění od třídění, většinou na dobu 5 let, mají:  

Kaufland pro 6 provozoven: Teplice, Chomutov, Jirkov, Žatec, Louny, Litoměřice,

SPAR pro 3 provozovny: INTERSPAR Litoměřice, Teplice a Most,

AHOLD pro 11 provozoven: Albert Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Louny, Most, Ústí nad Labem, Hypernova Děčín, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf,

TESCO STORES ČR pro 4 provozovny: Hypermarket Tesco - Jirkov, Most, Ústí nad Labem -  Všebořice a Žatec.

Výčet neobsahuje všechny provozovny obchodních řetězců v Ústeckém kraji, O tom, zda mají některé prodejny souhlasy od úřadů s rošířenou působností není Krajský úřad Ústeckého kraje infomován, jedná se o provozovny, vykazující méně než 100 t odpadů ročně.

 

3. Nejedná se o častá rozhodnutí, souhlas je udělován pouze v případě, že odpady nemají využití.

 

4. Do netříděného odpadu společnosti nemohou dávat všechny potraviny jimž projde „záruční lhůta“, souhlas se vztahuje pouze na potraviny, které nelze kompostovat, nebo takové, které podléhají veterinárním předpisům.

 

5. Třídění všech využitelných složek je základní podmínkou vydání souhlasu Krajským úřadem Ústeckého kraje.

 

6. Pro zpracování bioodpadů je v Ústeckém kraji k dispozici několik kompostáren, jediná kompostárna  Ekodendra u Bíliny je vybavena stupněm, kde dochází k hygienizaci odpadů a může tedy přijímat odpady, při jejichž zpracování je hygienizace vyžadována. Jedná se o např. o odpady z kuchyní a ze stravoven. Využitelné kompostárny jsou mj. v Ústí nad Labem, v Ahníkově a Místě na Chomutovsku, celkem 19 kompostáren je zřízeno v areálech skládek odpadů, např. v Modlanech na Teplicku. Povolení k provozování činnosti mají i kompostárny v Tušimících a v Rožanech, ty ale zatím nebyly realizovány.

 

7. Krajský úřad Ústeckého kraje má pro výkon této administrativy k dispozici údaje z obchodů z velkých obchodních řetězců, s výjimkou řetězce SPAR. Data jsou však společnostmi předávána jako obchodně citlivá, krajský úřad je nemůže bez souhlasu společností poskytnout třetím osobám.

 

 

Připravil: František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 788

janacik.f@kr-ustecky.cz

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 8.10.2007 / 8.10.2007 | Zveřejnit od-do: 8.10.2007-8.11.2007
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém