Orientační nabídka


 

Po stopách zaniklého kláštera královny Judity v Teplicích

ROMÁNSKÁ
TEPLICE
Expozice je situována v přízemí tzv. románského křídla teplického zámku. Toto nejstarší křídlo zámku bylo součástí kláštera benediktinek založeného okolo roku 1160 českou královnou Juditou, která zde byla také pohřbena.
Tzv. románská expozice prostřednictvím multimediálních prvků prezentuje historii kláštera v celoevropském kontextu. V expozici je promítána i trojrozměrná podoba české královny Judity, kterou vytvořili Jiří Šindelář a Cícero Moraes podle královniny lebky, hlavního exponátu expozice. Součástí expozice je vzácně dochovaná románská krypta, která se řadí mezi nejvýznamnější památky románské architektury v Čechách.
Pozůstatky kláštera královny Judity si můžete prohlédnout denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, komentované prohlídky začínají každou celou hodinu. Vchod do expozice je hlavní budovou zámku nebo z druhé strany zámku z parku od dolního zámeckého rybníka.

Odborná antropologická studie prof. Vlčka potvrdila, že se šlo o hrob matky Přemysla Otakara I., královny Judity. V expozici si nově můžete prohlédnout prezentaci její trojrozměrné podoby, kterou vymodeloval 3D designéři Jiří Šindelář a Cícero Moraes na objednávku Muzea Karlova Mostu v Praze.

Expozice je otevřena denně kromě pondělí od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Součástí expozice, která prostřednictvím multimediálních prvků prezentuje historii kláštera v celoevropském kontextu, jsou kromě ukázek dochovaných románských architektonických prvků, také artefakty, písemnosti a grafiky, které byly získány během archeologických, stavebně – historických a archivních průzkumů. V expozici je nově prezentována trojrozměrná podoba české královny Judity, kterou vytvořili Jiří Šindelář a Cícero Moraes podle královniny lebky, která je hlavním exponátem románské expozice na teplickém zámku. Pozůstatky kláštera královny Judity si můžete prohlédnout denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, komentované prohlídky začínají každou celou hodinu.
Toto nejstarší křídlo zámku bylo součástí kláštera benediktinek založeného okolo roku 1160 českou královnou Juditou, manželkou krále Vladislava, která zde byla také pohřbena. Součástí expozice, která prostřednictvím multimediálních prvků prezentuje historii kláštera v celoevropském kontextu, jsou kromě ukázek dochovaných románských architektonických prvků, také artefakty, písemnosti a grafiky, které byly získány během archeologických, stavebně – historických a archivních průzkumů.
Vchod hlavní budovou zámku nebo z druhé strany z parku od dolního zámeckého rybníka.
 
 
Kdy:
1.7.2016 - 1.1.2023
Kde:
Zámek v Teplicích
Pořadatel akce:
Regionální muzeum v Teplicích, p.o.
 
V jedné z osmi místností expozice je vystavena lebka královny Judity, která byla ve svém klášteře v Teplicích pohřbena.
Vchod z parku od dolního zámeckého rybníka.
Otevírací doba: sobota a neděle 10 -12 a 13 - 17 hodin
Dočasně je zde také vystaven FRAGMENT OLOVĚNÉ PEČETI PAPEŽE ALEXANDRA IV. (1254-1261) s podobiznami apoštolů Petra a Pavla. Exponát nalezl a odevzdal do muzea pan Jaroslav Sedláček.
 

Typ akce:
  • Kulturní akce
Zodpovídá: Eva Klášterková
Vytvořeno / změněno: 22.7.2016 / 22.7.2016
 
 

Výpis akcí dle názvu


Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém