Orientační nabídka


 

Porota architektonické soutěže vybere z 19 návrhů

Ústecký kraj plánuje v rámci strategických transformačních projektů vybudovat Transformační centrum Ústeckého kraje, které bude zastřešovat několik typů služeb. Centrum vznikne přestavbou bývalé střední školy Stará 100 a na jeho návrh připravil kraj architektonickou soutěž. Právě probíhá zasedání prvního kola mezinárodní poroty nad dodanými návrhy.
Tisková zpráva z 11. listopadu 2022
01
 

 
 

Radní Iva Dvořáková, která má transformační projekty v gesci, připomněla cíle záměru: „Transformační centrum bude mít za úkol zajistit veřejnou službu v oblastech, které budou pro transformaci kraje klíčové. Jedná se o datové služby, revitalizaci krajiny, energetiku a inovace. Architektonická soutěž je plánovaná jakou dvoukolová, ve druhém kole by se mělo posuzovat pět návrhů a udělit tři ceny. Vítěz bude známý v prvním čtvrtletí příštího roku.“ 

Porota obdržela v první fázi 19 soutěžních návrhů, proto je také její první zasedání dvoudenní. Součástí je prohlídka samotného místa budoucí realizace, dále samostudium návrhů a diskuze nad nimi, několik kol hlasování, než vzejde jasná shoda na pěti návrzích postupujících do druhého kola. Autoři těchto pěti návrhů obdrží skicovné. Porota se znovu sejde v březnu příštího roku, kdy vybere vítěze a oceněné návrhy v soutěži.

Samotná soutěž je jedním z nástrojů, jak zajistit návrh moderní, hodnotný, citlivý k prostředí, zároveň energeticky úsporný. Výsledná stavba by měla být vzorem přestavby a využití veřejných budov. Rekonstruovaný objekt se má stát příkladem revitalizace objektu z druhé poloviny 20. století, a to pří zohlednění optimálních investičních a provozních nákladů. „Aktivity vedoucí k vybudování Transformačního centra ÚK jsou obrovskou investiční příležitostí. Na projektu mě baví především fakt, že bude dlouho nevyužívaný brownfield v širším centru krajského města moderním způsobem přebudován ve funkční objekt splňující všechny nejnovější normy a bude sloužit k transformaci našeho kraje,“ doplnil k záměru radní Tomáš Rieger, který má v gesci majetek a investice.

 

Ústecký kraj plánuje zadat na základě výsledků soutěže zakázku na zpracování projektové dokumentace. Předpokládaný termín dokončení projekčních prací a vydání pravomocného stavebního povolení bude do 24 měsíců od zahájení. Zadávací řízení na stavební práce kraj předpokládá v létě 2025. Odhadované stavební náklady na realizaci rekonstrukce jsou v tuto 350 mil. Kč bez DPH. Projekt by měl být financován z Operačního programu Spravedlivá transformace jako jeden ze strategických projektů Ústeckého kraje.

 Organizátorem architektonické soutěže je MOBA studio s.r.o.

1
Radní Iva Dvořáková a Tomáš Rieger si prohlížejí soutěžní návrhy, které jsou ovšem neveřejné

 

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 11.11.2022 / 11.11.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies