Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > aa

 

Porta slavila nádherných 50 let

 
po
Neuvěřitelné půl století trvání si letos připomíná mezinárodní festival folk, country a trampské písně Porta, který byl s ohledem na prestižní prezentaci regionu zařazen do programu Rodinné stříbro Ústeckého kraje. První červnový víkend byly oslavy v plném proudu.
 

 
 

„Velké poděkování patří organizátorům, kteří stáli u zrodu akce a za desítky let z ní vybudovali projekt významný pro kulturní a hudební dějiny nejen Ústí nad Labem," řekla u příležitosti slavnostního sobotního zahájení v prostorách Muzea Ústí nad Labem krajská radní pro kulturu a památkovou péči Jitka Sachetová. Jak dodala, v rámci programu Rodinné stříbro bude podpora Ústeckého kraje pokračovat i nadále, aby mohl festival úspěšně oslavit i další padesátku. Výstavu Ústecký fenomén Porta, která byla při příležitosti slavnostního zahájení letošního festivalu v Muzeu otevřena, podpořil svou účastí i předseda výboru pro kulturu a památkovou péči Ústeckého kraje Jaroslav Dubský, který zavítal ve večerních hodinách také na galakoncert pořádaný v parku na Severní Terase.

„Návštěvníci výstavy zde na uceleném prostoru najdou průřez celými padesáti lety působení festivalu," dodal jeden ze zakladatelů Porty, vedoucí soutěží a kurátor výstavy Jindřich Šrejber s tím, že pro prezentaci všech získaných materiálů by potřebovali dvakrát tolik místa.

Milým zpestřením zahájení výstavby byla návštěva téměř čtyřiaosmdesátiletého hudebního nestora Štefana Orosze ze Slovenska, který patří k uznávaným kontrabasistům, a byl také jedním z prvních účastníků zahajovacího ročníku Porty i těch následujících. Že je pro něj hudba jednou z nejdůležitějších věcí v životě dokázal přímo na místě, kde na kytaru doprovodil zpěv své přítelkyně.

Další informace naleznete na webových stránkách festivalu www.portausti-festival.cz.

Výsledky PORTY 2017

Interpretační soutěž

   Latający dywan
Divácká PORTA

   Vodníci
Ústecký stříbrňák

   nebyl letos z rozhodnutí poroty udělen
Miss Porta

   Kristýna ‘Kika’ Rozsívalová
Cena Českého rozhlasu

   Rendez-Fou


po
Výstavu si se zájmem prohlédli i zakladatelé festivalu. Vlevo Josef Vejlupek, který má na starosti propagaci festivalu

 

po
Vystavené exponáty zhlédla také krajská radní Jitka Sachetová

po
Jeden z prvních účinkujících v roce 1967 Štefan Orosz, kterému říkají Piťo, si na výstavě i zahrál

po
Nejprve však obdržel z rukou Jindřicha Šrejbera nejvzácnější ocenění festivalu, zlatou Portu

po
Tradiční slavnostní ceremoniál Porty probíhá vždy v sobotu v pravé poledne. Letos se ho za Ústecký kraj zúčastnili (zleva) Jitka Sachetová a Jaroslav Dubský, ředitel Muzea Ústí nad Labem Václav Houfek a vedoucí soutěží a kurátor výstavy Porta Jindřich Šrejber 


 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 4.6.2017 / 4.6.2017

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém