Mezinárodní cena vévody z Edinburghu představuje unikátní možnost pro mladé lidi mezi 14 a 24 lety, jak se v rámci mimoškolních aktivit věnovat komplexnímu rozvoji své osobnosti. Účastníci se v rámci tzv. DofE, jak se zkráceně programu přezdívá, na jednotlivých úrovních (bronzové, stříbrné a zlaté) věnují v určitém časovém úseku čtyřem aktivitám – rozvoji talentu, pohybové aktivitě a dobrovolnictví, s tím, že danou úroveň završí dobrodružnou expedicí. Zakladatelem se stal v roce 1956 princ Phillip, vévoda z Edinburghu, který chtěl u mladých lidí rozvíjet všestrannost a podpořit je v jejich mimoškolních aktivitách. DofE je dlouhodobě podporováno britskou královskou rodinou, která celý program zaštiťuje.
DofE aktuálně funguje ve sto čtyřiceti státech světa a počet absolventů už překročil jeden milion. V České republice se ho účastní na 3 000 studentů. Každý, kdo se chce zapojit, se může přihlásit v jakémkoli místním centru. Těch je aktuálně na území České republiky více než 170 a kromě škol jsou jimi i další instituce, jako dětské domovy nebo domovy dětí a mládeže. Jak uvádí Tomáš Vokáč, výkonný ředitel programu: „Jedním z hlavních principů programu je, aby byl dostupný všem a mohl se zapojit doopravdy každý mezi 14 a 24 lety. Nezáleží přitom na tom, jaká je jeho fyzická kondice, nebo jakým aktivitám se doposud věnoval. Každý si stanovuje své cíle individuálně a na základě svých možností. V tom spočívá unikátnost DofE.“ Získaný certifikát je pro účastníky mezinárodně uznávaným potvrzením toho, že mají pevnou vůli a dokáží na sobě pracovat. Často jim tak může dopomoci k zajímavé pracovní příležitosti nebo k získání stipendia na zahraničních univerzitách.
Program je v České republice podporován řadou osobností – mezi nejvýznamnější patrony patří třeba Marek Eben, Dan Přibáň, Lejla Abbasová nebo Klára Nademlýnská, které se v prosinci minulého roku zúčastnily slavnostních předávání DofE certifikátů v Českém muzeu hudby a Knihovně Václava Havla.
„Protože u nás v Ústeckém kraji se moc o Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu neví, rád bych pomohl s realizací představení programu pro ředitele škol právě v Ústeckém kraji. Konkrétně by se jednalo o naše prostory a záštitu pro tuto akci,“ vyjádřil svůj zájem o tuto formu zážitkového vzdělávání náměstek hejtmana kraje Petr Šmíd. Představení tohoto programu v Ústeckém kraji nebude první akcí tohoto druhu – v minulosti proběhly podobné regionální akce už v Ostravě a ve Zlíně, kde se setkaly s velkým úspěchem.