Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Premiér a hejtmani: S krizí bojujeme společně

 
fišer
Ve středu proběhlo první jednání hejtmanek a hejtmanů s předsedou vlády ČR Ing. Janem Fischerem, které hejtmani charakterizovali jako prolomení „studené války“ mezi státní správou a kraji, kterou nastavila Topolánkova vláda.
 

 
 
 

Ve středu proběhlo první jednání hejtmanek a hejtmanů s předsedou vlády ČR Ing. Janem Fischerem, které je možné charakterizovat jako prolomení „studené války“ mezi státní správou a kraji, kterou nastavila Topolánkova vláda. Za Ústecký kraj se setkání účastnil náměstek hejtmanky Arno Fišera.

 

Předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Michal Hašek v této souvislosti řekl:„Setkání hejtmanek a hejtmanů s předsedou vlády považujeme za vstřícný krok ze strany pana premiéra a jsem přesvědčen, že naše jednání ukončilo období nekomunikace a cílevědomých negativních kroků bývalé Topolánkovy vlády. Toto je zcela jiný přístup a možnosti přímé osobní komunikaci si velmi vážíme.“ Jednání se zúčastnili taktéž i ministři financí Ing. Eduard Janota a ministr pro místní rozvoj Ing. Rostislav Vondruška.

Základními body jednání byly příprava státního rozpočtu na příští rok, dopravní infrastruktura, zdravotnictví, sociální sféra a čerpání finančních prostředků z fondů EU. V oblasti dopravní infrastruktury byla přijata dohoda, že v rámci navrhovaných úsporných opatření bude provedena revize seznamu staveb, které mají být zastaveny, popř. odloženy. „Vezmeme stavbu po stavbě a bude hodnotit všechny dopady, které by takovéto zastavení znamenalo. Existuje několik mezinárodních dohod, na základě kterých jsme se zavázali k výstavbě klíčových silnic, neřešení této situace by například znamenalo, že rakouská strana dokončí výstavu své části silnice R 52 v roce 2012 a na hranicích, popř. v Mikulově se začne hromadit obrovské množství automobilů“, upozornil Mgr. Michal Hašek.

Za klíčový posun považují obě jednající strany shodu na potřebě projednání politiky územního rozvoje, kdy bylo konstatováno, že tento dokument byl opakovaně blokovaný Topolánkovou vládou a bude projednán na nejbližším jednání vlády. Ministr financí rovněž představil racionální řešení pro dostavbu dálnice D 47 na základě zákona z roku 2002, které umožní zahájení stavby již v tomto roce.

V oblasti veřejné dopravy byl učiněn příslib hledat systémové řešení pro financování železniční dopravy, které by mělo do budoucna zamezí opakování  situace před jakou byly postaveny kraje v letošním roce, a to skokový a nepodložený nárůst cen ze strany Českých drah a.s.

 Zásadní problém přetrvává v oblasti zdravotní péče, kde mnohá krajská zdravotnická zařízení nemají dosud uzavřeny smluvní dodatky v rámci úhradové vyhlášky. „Tato situace je zcela neúnosná zejména v situaci, kdy na jednu stranu bývalá vláda opakovaně navýšila růst platů a na druhou stranu VZP, která je v podstatě kontrolována ministerstvem zdravotnictví doposud nebyla schopna tyto smlouvy uzavřít. Požádali jsme pana premiéra, aby vláda zvážila tuto situaci a využila své pravomoci k výměně 1/3 členů správní rady v rámci VZP a těch zdravotních pojišťoven, kde disponuje podobnou pravomocí“ sdělil předseda asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Michal Hašek. „S panem premiérem jsme se taktéž dohodli na pravidelných měsíčních schůzkách s vedením Asociace krajů CŘ a současně jsme se dohodli, že v září proběhne další společné jednání se všemi hejtmany. Vycházíme z principu, že zemi spravujeme společně - vláda na celostátní úrovni a krajské rady na úrovni jednotlivých regionů – nejenom v období hospodářské krize považujeme za užitečné vzájemnou komunikaci na této úrovni“.

 

Tisková zpráva Asociace krajů ČR

 

hejtmani
Společné foto hejtmanů s premiérem. Náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Arno Fišera třetí zprava ve druhé řadě.

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Veronika Kindlová
Vytvořeno / změněno: 26.6.2009 / 26.6.2009

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Média - OMK
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém