- Pane primáři, co je vlastně sportovní medicína a čím se zabývá?
- U většiny pracovišť by se mohlo dát rovnítko mezi pojmy sportovní medicína a tělovýchovné lékařství (TVL), které je klinickým oborem, jehož základním předmětem je tělesná a sportovní aktivita člověka v diagnostice, léčbě i prevenci. Lidské zdraví může být tělesným pohybem zlepšeno nebo zhoršeno a dotýká se celého lidského organismu, proto je tělovýchovné lékařství interdisciplinárním oborem spolupracujícím s jinými lékařskými obory. Nedílnou součástí oboru je preventivní, diagnostická a léčebná péče o osoby provádějící tělesnou výchovu a sport. Pro jiné obory poskytuje TVL konziliární služby u nemocných a rizikových osob.
- Jaká jsou specifika oddělení sportovní medicíny v ústecké Masarykově nemocnici? Proč by lidé měli chodit právě k vám?
- Specifikem je hlavně komplexní pojetí. Našemu oddělení právě nemůžete dát rovnítko s tělovýchovným lékařstvím z důvodu poskytování traumatologicko-ortopedické péče. Naše oddělení se zabývá všestrannou péčí o sportovce všech věkových kategorií, výkonnostních skupin a nejen o ně. Od „hobíků“, až po vrcholové sportovce na klubové a reprezentační úrovni. Od žáčků až po veterány. Objednat lze různé úrovně zátěžových testů, od základního klidového EKG, zátěžového EKG, spiroergometrického vyšetření,…Tato vyšetření provádí vždy lékař s praxí z Tělovýchovného lékařství, takže součástí je celková prohlídka a zhodnocení zdatnosti v rámci populace v dané věkové kategorii. Lékařská zpráva slouží jako posudek zdravotní způsobilosti. Z výsledků spiroergometrie a hodnot hladin laktátu se určují aerobní a anaerobní prahy, které poté slouží k zefektivnění tréninku určením ideální tepové frekvence při zátěži. Z toho důvodu k nám chodí velké množství sportovců, kteří nepotřebují zdravotní posudek, ale chtějí znát své limity a posouvat je. Zakládáme si na pečlivém vyšetření, protože jen tak dokážeme snižovat skrytá rizika, která jsou bohužel dobře známá z medií. Kromě zátěžových testů je součástí oddělení traumatologicko-ortopedická péče, kde se věnujeme diagnostice a navazující konzervativní a operační léčbě všech akutních i chronických úrazů ve spolupráci s Klinikou úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., a svolením přednosty této kliniky Karla Edelmanna. Operační péče je plně zaručena s hospitalizací na klinice úrazové chirurgie, veškerá možná diagnostika je součástí Masarykovy nemocnice. Doménou je hlavně artroskopické operační řešení bolestí a úrazů kloubů za použití nejmodernějších implantátů a postupů.
- Kolik lidí čítá personál vašeho oddělení?
- Naše oddělení se neřadí mezi velká pracoviště, jsme spíše menší kamarádský kolektiv. Celkově sportovní preventivní prohlídky provádí čtyři lékaři, kde máme zastoupené odbornosti kardiologie, dětské lékařství, rehabilitace a traumatologie. V traumatologicko-ortopedické ambulanci pracují tři lékaři. Chod oddělení by samozřejmě nemohl fungovat bez tří sester, které jsou plně vyškolené v obsluze ergometru a spirometrie.
- Primářem tohoto oddělení jste od března letošního roku. S čím jste na tuto pozici nastupoval a jaké jsou vaše cíle a plány?
- Oddělení, na kterém jsem již částečně pracoval, jsem převzal od primáře Pavla Neckaře, jenž ho zde vybudoval „na zelené louce“. V minulosti zde sice oddělení tělovýchovného lékařství bylo, ale zaniklo. Právě primář Neckař zde zavedl tu myšlenku komplexní péče o sportovce jak ze strany preventivních prohlídek a zátěžových testů, tak operační léčby, která je v republikovém měřítku ojedinělá. Doplnil jsem si nadstavbovou atestaci z tělovýchovného lékařství a vzhledem k tomu, že původně pocházím a byl jsem vychován na klinice úrazové chirurgie, kde stále i působím, mohu pokračovat v zavedené péči ve spolupráci s kolegy z traumatologie a dále ji rozvíjet. Do budoucna bych zde chtěl po vzoru pracoviště Nemocnice Motol místnost pohybové aktivity. Za prvé by sportovcům sloužila při dlouhodobém a plánovaném tréninku na chytrých cyklistických trenažerech a zvyšování jejich kondice. Za druhé by sloužila pacientům, kteří by vstupně prošli zátěžovým vyšetřením a následně by dle výsledků vhodně zvolená míra pohybové aktivity sloužila jako lék v primární či sekundární prevenci civilizačních chorob, typicky redukci váhy. Dalším cílem je osvěta společnosti v důležitosti pohybu. Když budeme brát pohyb jako lék, tak má ideální parametry. Je levný, dostupný, má minimum kontraindikací, žádné nežádoucí účinky, ovlivňuje pozitivně mnoho orgánových soustav a působí preventivně i léčebně hlavně v boji se sedavým způsobem života a nemocí z toho plynoucích.
- Oddělení sportovní medicíny se ale zdaleka nestará jen o sportovce, že?
- Ano, máte pravdu. Sice převážná část zátěžových vyšetření se týká sportovců na klubové úrovni, anebo studentů při posouzení schopnosti studia na vysoké škole se zaměřením na sport. Staráme se ale i o „tatíky a mamky“, kteří typicky v mládežnických letech aktivně a velice často vrcholově provozovali různé druhy sportu. Poté jim do života vstoupila například vysoká škola, zaměstnání, životní láska s dětmi a ubyl jim čas na aktivní pohyb. Po 20 letech a 20 kilech navíc, když už mají opět více času a peněz, tak by se chtěli vrátit do původní formy. Nakoupí si značkové vybavení, karbonovou silničku, dres s oblíbeným týmem a začnou do toho naplno šlapat jako kdysi. Tady bychom do toho měli vstoupit, posoudit schopnost a míru zátěže, která je bezpečná a vhodná, vyloučit možné potíže v kardiorespiračním systémem a pomoci se vrátit do původní formy. Těchto lidí je menšina, to považuji za velkou chybu a do budoucna doufám, že se to změní.
- Jak mají postupovat lidé, kteří by k vám chtěli přijít na vyšetření nebo na testy?
- Velká část pacientů k nám dochází po prvotním ošetření z Emergency po akutním úrazu, jak již ze sportu, tak jiné činnosti související s poraněním svalů, šlach a kloubů. Ti mají již cestu danou z lékařské zprávy. Další možností je se k nám telefonicky objednat na telefonním čísle 477 113 020, kde telefon zvedne ochotná a milá sestřička, vyslechne si problém a pacienta objedná buď do ambulance traumatologicko-ortopedické, nebo ambulance tělovýchovného lékařství k zajištění zátěžové prohlídky. Oddělení sportovní medicíny najdou zájemci v budově T, která se nachází v dolní části areálu Masarykovy nemocnice.
Primář Oddělení sportovní medicíny Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., MUDr. Jakub Malý vystudoval gymnázium Jateční a v roce 2012 po 6 letech zakončil studium medicíny na 3. LF v Praze. Jako absolvent nastoupil na kliniku všeobecné chirurgie, z které záhy přestoupil na kliniku úrazové chirurgie. Zde se dále vzdělával a postupně se více zaměřoval na artroskopické ošetření poranění kloubů. Postupně absolvoval artroskopické kurzy v Čechách, v Mnichově a Rotterdamu. V roce 2018 složil atestaci z traumatologie. Poté se zaměřil na vyšetřování sportovní zátěže v rámci tělovýchovného lékařství, ze kterého složil druhou atestaci v roce 2021. Od 1. 3. 2022 se stal primářem oddělení sportovní medicíny. Ve volném čase jezdí na kole a plánuje návrat ke sportovnímu lezení. Je ženatý, má dva syny a dceru.

Oddělení sportovní medicíny (MUDr. Jakub Malý)

Oddělení sportovní medicíny (MUDr. Jakub Malý)

Oddělení sportovní medicíny (MUDr. Jakub Malý)