Orientační nabídka


 

Pro snazší začleňování cizinců

a
Cílovou skupinou, která bude nejčastěji využívat nově otevřené prostory v ústeckém Národním domě, jsou státní příslušníci třetích zemí pobývající na území ČR legálně v režimu zákona o pobytu cizinců č. 326/1999 Sb.
 

 
 

Tisková zpráva z 15. ledna 2010

Centrum na podporu integrace cizinců  v Ústeckém kraji zahájilo svoji činnost už vloni v dubnu, od prosince působí v Národním domě v centru krajského města v ul. Velké Hradební, a dnes bylo s definitivní platností a slavnostně otevřeno. Provozovatelem je ústecká Poradna pro integraci a v centru najdou cizinci legálně působící v našem regionu na dvě stě metrů čtverečních ploch k setkávání, zábavě, vzdělávání i třeba učení se českého jazyka.

     Mezi hosty pátečního dopoledne byli představitelé statutárního města Ústí nad Labem, cizinecké policie, litoměřické diecézní charity, Svazu Vietnamců v ČR nebo Kurdského občanského sdružení v ČR, tedy partnerů projektu. Mezi ně patří samozřejmě i Ústecký kraj, jenž v Národním  domě zastupovala Jana Ryšánková, která jako členka Rady ÚK zodpovídá i za sociální oblast v našem regionu. „Zatím působí v České republice centra v šesti krajích, ale pět z nich jsou jako státní řízena ministerstvem vnitra, pouze naše ústecké je nevládní institucí,“ říká J. Ryšánková. „Velmi oceňuji práci perfektního týmu, jenž toto centrum pro integraci cizinců připravil a bude řídit jeho činnost. Ústecký kraj ji bude samozřejmě všemožně podporovat, vždyť je to hmatatelný důkaz toho, že se začleňováním občanů třetích zemí do majoritní společnosti to v našem kraji myslíme vážně. Spatřuji v tom i příspěvek v boji proti rasismu, xenofobii nebo extremismu, které se projevují občas  i v naší veřejnosti. Těžko se můžeme tvářit, že cizinci v našem regionu nežijí, jestliže se Ústecký kraj řadí v počtu imigrantů a ostaních cizinců na třetí místo v rámci České republiky. Poradna pro integraci nenabízí jen služby pro občany z jiných zemí, ale je svými aktivitami přínosná i pro podnikatele a firmy, které práci cizincům nabízejí. Snazší orientace cizinců v našich pracovně-právních a občansko-právních vztazích, nemluvě o základní znalosti češtiny je výhodná právě pro jejich potencionální zaměstnavatele, školy a další instituce, se kterými azylanti, imigranti a ostatní cizinci přicházejí do styku."

     Centrum v Národním domě v Ústí nad Labem bude poskytovat zdarma (projekt je financován z Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí –EIF)  právní a sociální poradenství, vzdělávání, kulturní vyžití i socio-kulturní kurzy pro cizince. Jako informační centrum rovněž nabízí bezplatný přístup do internetu prostřednictvím řady kvalitních počítačů, je vybaveno satelitní technikou, knihami i časopisy v cizích jazycích a děti dospělých návštěvníků tu mohou využít i hracích koutků. Centrum na podporu integrace cizinců je přístupné samozřejmě i zájemcům z řad široké veřejnosti. Podrobnosti o činnosti Centra na tel. 475 216 536, e-mail: usti@centrumcizincu.cz a na webových stránkách: www.centrumcizincu.cz.

Připravil Zbyněk Šebesta,

oddělení tiskových informací,

kancelář hejtmana Ústeckého kraje,

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.: 475 657 742, sebesta.z@kr-ustecky.cz,

www.kr-ustecky.cz

1
Národní dům, Velká Hradební 33, Ústí nad Labem

2
Za chvíli bude Centrum oficiálně otevřeno

3
Krátkou zdravici pronesla i Jana Ryšánková (vpravo)

4

5

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 15.1.2010 / 15.1.2010 | Schváleno / Zrušeno: 15.1.2010 / 14.2.2010
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém