Orientační nabídka


 

Profesor Amjad Parvaiz operoval pomocí robota v rámci semináře v ústecké Masarykově nemocnici

rob
Přední světový chirurg profesor Amjad Parvaiz operoval s asistencí robota ve čtvrtek 17. března v ústecké Masarykově nemocnici. Školící centrum robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. uspořádalo seminář, při němž chirurgové z České a Slovenské republiky mohli v přímém přenosu sledovat robotické operace nízké resekce střeva z důvodu postižení střeva rakovinou. Jednu z audiovizuálně přenášených výukových operací vedl profesor Amjad Parvaiz z Poole Hospital NHS Trust ve Velké Británii, který je světovým lídrem v robotické chirurgii na resekce střev právě v této indikaci.
 

 
 

Partnerem - školitelem z české strany mu byl MUDr. Jan Rejholec, který vede v této oblasti tým kolorektální robotické chirurgie při Klinice urologie a robotické chirurgie a je zároveň primářem chirurgického oddělení děčínské nemocnice. Primář Rejholec patří ke špičce v této problematice nejen v Krajské zdravotní, a. s., ale i v České republice, a je oficiálním školitelem robotické chirurgie a předním členem týmu robotických chirurgů Krajské zdravotní, a. s.

Krajská zdravotní, a. s. v ústecké Masarykově nemocnici disponuje od května loňského roku novým dvoukonzolovým robotickým systémem da Vinci Xi. Tento typ je nejmodernější verzí systému a lékaři ho využívají při urologických, chirurgických, ORL a gynekologických operacích. Školicí centrum robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. školí odborníky pro střední a východní Evropu. Robotická chirurgie se tak řadí k oborům, které z Krajské zdravotní, a. s. dělají špičkové zdravotnické zařízení.

Představení operačního úkolu se uskutečnilo za účasti zástupců vedení Ústeckého kraje a Krajské zdravotní, a. s. „Jsem rád, že pan profesor Parvaiz předvedl, co všechno umí nejnovější robot Da Vinci, který byl do ústecké Masarykovy nemocnice nedávno pořízen. Ukazuje se, že šlo o dobrou investici a jeho přínos pro šetrnost zákroků vůči pacientům je nepochybný,“ uvedl při té příležitosti první náměstek hejtmana Ústeckého kraje Stanislav Rybák.

„Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z mála nemocnic v České republice, které mají své pracoviště robotické chirurgie. První operace na světě s asistencí robota proběhla koncem roku 1999 ve Spojených státech a v Česku byl první robot instalován až o 15 let později, v roce 2005. Robotické operace v Krajské zdravotní, respektive Masarykově nemocnici, začaly v roce2008. A loni v květnu jsme představili robota Da Vinci Xi, robota již čtvrté generace, jako první nejen v České republice, ale i ve střední Evropě,“ připomněl předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s. Jiří Novák.

Generální ředitel Krajské zdravotní, a. s. Petr Fiala poděkoval za podporu představenstvu společnosti, které umožňuje nákup toho nejmodernějšího pro Centrum robotické chirurgie, a vedení Ústeckého kraje za podporu investičních akcí Krajské zdravotní. „Děkuji rovněž Všeobecné zdravotní pojišťovně, že navyšuje úhrady umožňující postupné navyšování počtu roboticky operovaných pacientů,“ řekl Petr Fiala.

Přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie ústecké Masarykovy nemocnice MUDr. Jan Schraml, Ph. D., uvedl, že v průběhu příštích čtrnácti dnů, dojde ve spolupráci s Centrem robotické chirurgie v Masarykově nemocnici k instalaci prvního synchronního operačního stolu. „To nás v robotické chirurgii posune zase dál a je to důkaz, že držíme rozvoj na absolutní špičce technologií, protože – na druhé straně – drží Česká republika neslavné prvenství ve výskytu kolorektálního karcinomu a karcinomu prostaty,“ dodal.

„Letos budeme slavit osm let od založení zdejšího Centra robotické chirurgie a je třeba vzpomenout možnosti, které dalo všem nemocnicím Krajské zdravotní a hlavně širšímu portfoliu jednotlivých lékařských zastoupení. Není to jen urologie nebo gynekologie, ale právě i operace nádorů tlustého střeva, kde se pohybujeme na špičce v České republice. Proto jsem rád za možnost přivítat zde pana profesora Parvaize, jehož zkušenosti jsou obrovské,“ řekl Jan Rejholec.

Profesor Amjad Parvaiz vidí přínos robotické chirurgie jako zásadní: „Přibližně před 15 až 20 lety lidé s diagnostikovaným karcinomem, zhoubným nádorem, byli rádi, že jsme jim jej odstranili. I když potom měli další zdravotní komplikace a museli s nimi žít. Nyní už nestačí jen samotná léčba rakoviny, ale neustále se zajímáme o kvalitu života našich pacientů. A právě k tomu přispívá pokročilá technologie, jakou je robotická chirurgie, která umožňuje velkou preciznost a vysokou kontrolu při odstraňování nádorů a tím zlepšení kvality života pacientů.“

rob
Profesor Amjad Parvaiz

rob

rob

rob

 

rob
První náměstek hejtmana Stanislav Rybák s profesorem Amjad Parvaizem

 

 



 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 21.3.2016 / 21.3.2016
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém