Orientační nabídka


 

Program "Podora sociálních služeb poskytovaných nestátními neziskovými organizacemi seniorům a osobám se zdravotním postižením" pro rok 2005

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 

 
 

Program "Podpora sociálních služeb poskytovaných nestátními neziskovými organizacemi  na  regionální  úrovni  seniorům  a  osobám se zdravotním postižením"

 

Program

„Podpora sociálních služeb poskytovaných nestátními neziskovými organizacemi na regionální úrovni seniorům a osobám se zdravotním postižením“

 

 

Program vyhlašuje Ústecký kraj   na základě usnesení Rady Ústeckého kraje č. 61/104/2004 ze dne 22.9.2004 a  usnesení č. 44/28/2004 Zastupitelstva Ústeckého kraje  ze dne 27.10.2004. Program se řídí ustanoveními „Zásad poskytování finančních prostředků z rozpočtu Ústeckého kraje fyzickým nebo právnickým osobám vyvíjejícím veřejně prospěšnou činnost na území kraje“.

 

        I.      předmět podpory

 

Sociální službou se rozumí činnost nebo souhrn činností poskytující osobám pomoc v nepříznivé sociální situaci a ochranu před sociálním vyloučením s cílem umožnit jim zapojení do běžného života společnosti a využívat obvyklým způsobem jejich systémů (např. bydlení, školství, zdravotnictví, služby zaměstnanosti atd.).

Nepříznivou sociální situací se rozumí taková situace, ve které osoba pro ztrátu  soběstačnosti z důvodu věku, zdravotního stavu, pro krizovou sociální situaci, životní návyky, sociálně znevýhodňující prostředí, ohrožení práv a zájmů trestnou činností jiné osoby nebo z jiných závažných důvodů,  není schopna dostatečně zabezpečovat a uspokojovat své životní potřeby a tyto potřeby nejsou ani jinak dostatečně zabezpečeny.

 

 

 

Podporovány jsou především tyto cílové skupiny :

  • senioři
  • osoby s tělesným postižením
  • osoby s mentálním postižením
  • osoby se smyslovým postižením
  • osoby s duševním onemocněním
  • osoby s kombinovaným postižením
  • osoby s jiným zdravotním postižením

 

 

 

 

Podporovaný typ sociální služby :

  • osobní asistence
  • pečovatelská služba
  • domovy a penziony (včetně stacionářů a sociálních služeb poskytovaných v nestátních zdravotnických zařízeních)
  • raná péče
  • tísňová péče
  • chráněné a podporované bydlení
  • dílny, přechodné a podporované zaměstnání
  • odlehčovací služby (respitní péče)
  • poradny

 

 

II.                  okruh žadatelů

 

1.   Žadatelem se rozumí ten, kdo splňuje podmínky pro podání žádosti a podáním žádosti se            uchází o dotaci na sociální služby.

  1. Dotace je určena na podporu nestátních neziskových organizací, které poskytují sociální služby na území kraje.
  2. Pro tyto účely se za nestátní neziskové organizace považují :

 

                                                              i.      občanské sdružení dle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů,

                                                            ii.      obecně prospěšná společnost dle zákona č. 248/1995 Sb., o obecně  prospěšných společnostech a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů,

                                                            iii.      církevní právnické osoby podle zákona č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), ve znění pozdějších předpisů

 

  1. Pro účely této dotace mohou být za nestátní neziskové organizace považovány i fyzické osoby, které poskytují sociální služby.
  2. Podmínkou je sídlo nestátní neziskové organizace (v případě fyzické osoby její bydliště) na území České republiky. Nestátní neziskové organizace musí vykonávat veřejně prospěšnou činnost v oblasti sociálních služeb určenou osobám, které se nacházejí v nepříznivé sociální situaci.
  3. Podmínkou je působení žadatele na území Ústeckého kraje minimálně 1 rok před podáním žádosti o dotaci.

    III.      forma podpory

Dotace.

    IV.      omezení dotace

Minimální výše dotace je 50 tis.Kč, maximální výše dotace není stanovena.

      V.      finanční rámec a spoluúčast žadatele

Finanční rámec programu není stanoven.

Minimální spoluúčast žadatele činí 30 % z celkových uznatelných nákladů.

    VI.      způsob, termín a místo podání projektů

Žádost o poskytnutí dotace  spolu se všemi uvedenými přílohami  musí být doručena v zalepené obálce označené textem Dotace v rámci programu „Podpora sociálních služeb poskytovaných nestátními neziskovými organizacemi na regionální úrovni seniorům a osobám se zdravotním postižením“ na adresu:

 

Krajský úřad Ústeckého kraje

Odbor sociálních věcí

Velká Hradební 3118/48

400 02 Ústí nad Labem

 

Žádost musí být doručena nejpozději do 20.12.2004. Obálky budou otevřeny najednou až po tomto termínu. Žádost včetně veškerých příloh musí být zpracována v českém jazyce. Odbor sociálních věcí posoudí kompletnost žádosti, správnost formálních náležitostí a její soulad s obsahem vyhlášeného programu.

Do výběrového řízení budou zařazeny pouze kompletní žádosti, podané na příslušném formuláři. Žádost, která nebude splňovat podmínky dotačního řízení Ústeckého kraje, bude z dotačního řízení pro formální nedostatky vyřazena. Registraci žádosti nelze považovat za příslib poskytnutí dotace. Odbor sociálních věcí posoudí kompletnost žádosti, správnost formálních náležitostí a její soulad s obsahem vyhlášeného programu. V případě nedostatků bude žadatel neprodleně vyzván k jejich doplnění. Pokud žadatel nedostatky neodstraní nejdéle do 10 dnů po vyzvání, bude žádost vyřazena.

Náležitosti projektu musí být vyplněny pečlivě a co možná nejjasněji, aby bylo usnadněno jejich vyhodnocení. Musí být uveden dostatek podrobných údajů zajišťujících srozumitelnost projektu, zejména pokud jde o cíle, kterých má projekt dosáhnout, prospěch, který bude z projektu plynout a význam navrhovaného projektu pro cíle programu.

Rukou psané projekty nebudou přijaty.

O veškerých změnách údajů uváděných v předložené žádosti, ke kterým dojde, je příjemce dotace povinen informovat odbor sociálních věcí Ústeckého kraje do 14 dnů od jejich vzniku.

 

  VII.      požadovaný obsah projektů

Řádně vyplněný formulář žádosti o dotaci  obsahující obecné a zvláštní náležitosti předkládaných projektů a povinné přílohy žádosti žadatele dle bodu 3.3 čl.V. Zásad poskytování finančních prostředků z rozpočtu Ústeckého kraje fyzickým nebo právnickým osobám vyvíjejícím veřejně prospěšnou činnost na území kraje.

 

VIII.      způsob hodnocení projektů

Odbor sociálních věcí do 20.12.2004 shromáždí a  předloží  vyhodnocení projektů k projednání  v Komisi zdravotní a sociální Rady Ústeckého kraje.

Rada kraje na svém zasedání v únoru 2005 buď rozhodne o předloženém návrhu, případně návrh doporučí ke schválení Zastupitelstvu Ústeckého kraje.

Zastupitelstvo kraje rozhodne o návrhu na svém zasedání v únoru 2005 .

 

    IX.      základní kriteria hodnocení projektů

Projekty budou vyhodnocovány dle následujících kritérií, které jsou rozděleny do oddílů a  jsou vždy  bodovány.

Minimální hranice k doporučení projektu je 75 bodů.

 

 

1. význam projektu

Max. počet bodů  35

 

2. rozpočet a hospodárnost, efektivnost a    účelnost vynaložených prostředků

Max. počet bodů  20

3. udržitelnost

Max. počet bodů  15

 

4. metodika

Max. počet bodů  15

 

5. schopnost řízení a odbornost

Max. počet bodů  15

 

 

 

      X.      oznámení o přidělení dotace

Rozhodnutí orgánů kraje o přidělení dotace bude neprodleně po přijetí usnesení zveřejněno na úřední desce krajského úřadu a webových stránkách kraje. Všichni účastníci výběrového řízení budou písemně vyrozuměni sociálním odborem o výsledku řízení.

 

    XI.      smluvní zabezpečení

Dotace může být poskytnuta pouze na základě písemně uzavřené smlouvy o poskytnutí dotace v rámci programu  „Podpora sociálních služeb poskytovaných nestátními neziskovými organizacemi na regionální úrovni seniorům a osobám se zdravotním postižením“.

 

XII.              způsob financování podpory

Poskytnutou dotaci lze použít na úhradu nákladů dle odst. 4, čl. III  „Zásad  poskytování finančních prostředků z rozpočtu Ústeckého kraje fyzickým nebo právnickým osobám vyvíjejícím veřejně prospěšnou činnost na území kraje“.

Kromě uvedeného nelze dotaci použít pro úhradu těchto nákladů :

-          mzdy (včetně odvodů) zdravotnického personálu

-          na pořízení nebo technické zhodnocení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku (dlouhodobým hmotným majetkem se rozumí majetek, jehož doba použitelnosti je delší než jeden rok a vstupní cena vyšší než 40 000,- Kč, dlouhodobým nehmotným majetkem se rozumí majetek, jehož doba použitelnosti je delší než jeden rok a vstupní cena vyšší než 60 000,-Kč)

-          na reprezentaci (tj. na pohoštění, dary a obdobná plnění)

-          výdaje na mzdy funkcionářů (např. na odměny členů statutárních orgánů)

-          na splátky finančních závazků a leasingové splátky

-          na odpisy majetku

-          na tvorbu kapitálového jmění (zisku)

-          na rekondiční a rekreační pobyty

-          na pokuty a sankce

-          na nespecifické výdaje (tj. výdaje, které nelzeúčetně doložit)

 

Dotace se poskytuje převodem z účtu poskytovatele dotace na bankovní účet příjemce, a to ve třech splátkách.

Druhá splátka dotace bude poskytnuta až po předložení vyúčtování první splátky, třetí splátka bude poskytnuta až po vyúčtování druhé splátky.

 

 

XIII.      závěrečné vyhodnocení a vyúčtování dotace

 

Závěrečnou zprávu je příjemce povinen předložit do jednoho měsíce po ukončení realizace projektu,  nejpozději však do 15. prosince roku, ve  kterém byla ukončena realizace projektu. Spolu se  závěrečnou zprávou je příjemce povinen předložit závěrečné vyúčtování čerpání dotace.

 

Nevyčerpané finanční prostředky z dotace její  příjemce poukáže zpět na účet kraje, ze kterého mu byly prostředky poskytnuty, a to nejpozději do 7 kalendářních dnů od uplynutí termínu pro předložení závěrečné zprávy.

 

 

 

 

 

 

Závěrečná zpráva musí obsahovat:

        označení příjemce dotace,

        číslo dotace,

        popis realizace projektu vč. dodržování harmonogramu,

        kvalitativní a kvantitativní výstupy projektu,

        přínos projektu pro cílové skupiny,

        celkové zhodnocení projektu,

        vyúčtování poskytnuté dotace.

 

Přílohou závěrečné zprávy mohou být další materiály a dokumenty (např. fotografie, novinové články, plakáty, prezenční listiny apod.). Doplňkovou strukturu závěrečné zprávy (průběžné zprávy) stanoví podle potřeby odpovědný  odbor krajského úřadu.

 

 

 

Závěrečné vyúčtování čerpání dotace musí obsahovat:

·        přehled příjmů a výdajů  projektu,

·        přehled výdajů projektu hrazených z dotace v členění podle schváleného rozpočtu.

 

Ve výjimečných případech poskytnutí dotace bez předložení dokladů příjemce doloží vyúčtování poskytnuté dotace kopiemi prvotních účetních dokladů a pracovních smluv, objednávek a dalších dokladů, které se vztahují k realizaci projektu.

V případě, že příjemce dotace nepředloží ve stanoveném termínu příslušné vyúčtování a nevrátí nevyčerpané prostředky, posoudí odpovědný odbor krajského úřadu důvody a může  rozhodnout o prodloužení termínu vyúčtování, maximálně však o 10 dnů. Pokud tak příjemce dotace neučiní ani ve stanoveném náhradním termínu, bude kraj vymáhat zpět celou výši přidělených prostředků ve smyslu příslušného ustanovení smlouvy o poskytnutí dotace.

V případě vykázaného vyššího procentuálního podílu dotace než jaký byl stanoven jako závazný ukazatel, musí být prostředky, o které byl dohodnutý podíl dotace překročen, vráceny. Tyto prostředky jejich příjemce poukáže zpět na účet kraje, z něhož mu byly poskytnuty, a to nejpozději do 7 kalendářních dnů od uplynutí termínu pro předložení závěrečné zprávy.

 

 

XIV.      časový rámec programu

 

                        vyhlášení programu                                                       do 20.11.2004

                        příjem projektů do                                                         20.12.2004

                        hodnocení projektů KZaS                                              leden 2005

                        schválení projektů Radou ÚK                                         únor 2005

                        schválení projektů Zastupitelstvem ÚK                            únor 2005

                        oznámení o přidělení dotace                                          březen 2005

                        podpis smluv s příjemci                                                 březen 2005

                        závěrečné vyhodnocení a vyúčtování do              15.12.2005

                        vyhodnocení programu do                                              31.12.2005

 

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 10.11.2004 / 10.11.2004 | Zveřejnit od-do: 10.11.2004-31.12.2005
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém