Jak jsme již informovali v předešlém článku, projekt ADAPT2DC vkročil do druhé půli svého trvání a nyní vám přinášíme novinky nejen o aktivitách, ale především o výsledcích. Kromě jednoho z dílčích důležitých kroků, kterým je podání „Zprávy o pokroku projektu“ na pobočku Centra pro Regionální rozvoj Chomutov, můžeme prokázat výsledky vycházející z aktivit právě skončeného monitorovacího období.
Především jsme ze dvou třetin hotovi s pracemi na Pilotní akci, která se v případě Ústeckého kraje jako projektového partnera týká zjištění energetické náročnosti údržby vybraných veřejných budov v pilotním území Vejprtsko a návrhů na jejich efektivní využití. Díky zodpovědnému přístupu k výběrovému řízení spolupracujeme s profesionálním dodavatelem služeb a do konce tohoto roku přistoupíme ke zhodnocení naší Pilotní akce. Neméně důležitou součástí vytváření Nadnárodní strategie vyrovnání se s negativními dopady demografických změn je sběr názorů odborníků prostřednictvím tzv. Delphi průzkumu, jehož první kolo bylo ukončeno a chystáme se odstartovat kolo druhé.
Všechny výše popsané výsledky zhodnotí mezinárodní tým expertů, ve kterém má své zastoupení i Ústecký kraj. Právě tento expert spolu s pracovníky krajského úřadu byli organizátory pracovního jednání (workshopu), který se konal koncem října 2013. Do Ústí nad Labem se sjeli starostové a zástupci obcí v pilotním území (oblast Vejprtska) a odborníci v oblastech veřejné dopravy, školství, sociální a zdravotní péče. Všichni pak společně přispěli k vypracování Doporučení pro řešení negativních dopadů demografických změn za zmíněné oblasti. V příštím roce se projektový tým chystá uspořádat ještě jedno takové setkání, kde již proběhne konzultace s odborníky nad Národní strategií.
Mezi následující aktivity rovněž patří organizace mezinárodních studijních cest lektorů, kteří získají informace a zkušenosti z ostatních partnerských regionů v zahraničí, a poté, formou seminářů, předají své nabyté znalosti zástupcům zainteresovaných stran v našem pilotním území. Získané informace budou také publikovány na internetu v podobě tzv. e-knihy.
Z analýz provedených v rámci projektu ADAPT2DC vyplývá, že regiony střední Evropy se jeden jako druhý, dříve či později, budou potýkat s odlivem a stárnutím populace, což negativně ovlivní ekonomiku a následně i občanský život v okrajových lokalitách. Věříme, že výsledky tohoto mezinárodního projektu pomůžou postiženým regionům depopulačním trendům čelit.
Připravil: Dalibor Špoták, Odbor strategie přípravy a realizace projektů KÚÚK