Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Projekt Časná defibrilace v Ústeckém kraji již deset let zachraňuje životy

 
Defibrilace
Rychlé použití automatizovaných externích defibrilátorů již 10 let díky projektu Časná defibrilace v Ústeckém kraji významně zvyšuje šance na přežití osob postižené náhlou zástavou oběhu v regionu. Díky němu tak bylo od roku 2011 zachráněno na území kraje 162 lidí.
Tisková zpráva ze dne 14. dubna 2021
 

 
 

Pro profesionální záchranáře Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje se stal rok 2010 významným milníkem v řešení mimonemocniční náhlé zástavy oběhu. Dojezdové časy do vzdálenějších měst a obcí trvají déle než do měst.

„Proto vznikla myšlenka a vize vytvořit síť rychle dostupného AED přístroje na místě události, její hlavní součástí budou tzv. first respondeři. Tedy proškolené osoby v laické kardiopulmonální resuscitaci včetně použití přístrojů AED, které by mohly být na místě události velmi rychle. Oslovili jsme tehdy ke spolupráci kolegy ze složek integrovaného záchranného systému a strážníky městských policií v Ústeckém kraji,“ uvedl k projektu jeho hlavní koordinátor Lukáš Vais.

Projekt byl odstartován v dubnu 2011. Mezi prvními first respondery byli proškolení strážníci městské policie v Dubí, Krupce a Varnsdorfu. Významnou roli na vzniku a fungování projektu má Ústecký kraj, který již deset let poskytuje finanční zajištění pro rozvoj a udržitelnost projektu Časná defibrilace v Ústeckém kraji.

Následně se do projektu připojily útvary Policie ČR, HZS a SDH v Ústeckém kraji. Vzhledem k náročnému a členitému horskému terénu Krušných hor je do projektu zapojena také Horská služba působící na území našeho kraje.

„V letošním roce plánujeme zapojení do sítě first responder také Vodní záchrannou službu v Ústí nad Labem,“ přiblížil další plány a vize projektu Vais. Na území kraje je registrováno 190 AED přístrojů. Polovina z nich je v institucích (domovy důchodců, úřady, obchodní centra atd), zbytek pak mají záchranáři, hasiči či policie. Přístroj je také na Krajském úřadu Ústeckého kraje.

01
Jeden z přístrojů mají také chomutovští strážníci


 

 
Zodpovídá: Bc. Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 14.4.2021 / 14.4.2021 | Zveřejnit od: 14.4.2021

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém