Orientační nabídka


 

Protialkoholní záchytná stanice v Bílině

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Odpověď pro Radka Nohla, Deník(Radek.Nohl@denik.cz)
 

 
 

 

 

 

 

 

ODPOVĚĎ pro Radka Nohla, Deník Úst.kraj (Radek.Nohl@denik.cz) ze dne 16. dubna 2008

 

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o zodpovězení několika otázek ohledně záchytek v kraji. Jak jsem již od Vás dozvěděl v současné době žádná záchytka v kraji není. Proč tedy není žádná záchytka v kraji? Proč se zrušila záchytka v Bílině? Kam mohou policisté tedy opilce nyní vozit? Zvažuje se možnost, že by se nějaká záchytka znovu zřídila? Chtěl bych Vás poprosit o odpověď nejpozději do zítřejšího poledne. Děkuji a přeji příjemný zbytek dne, Nohl Radek

 

 

Odpověď

 

Jednalo se pouze o Protialkoholní záchytnou stanici (dále PZS) v Bílině. Ze strany Ústeckého kraje však nedošlo k jejímu zrušení – ani nemohlo dojít, neboť kraj nikdy nebyl jejím zřizovatelem). PZS v Bílině fungovala do 15. srpna 2001. Některé okresní úřady v Ústeckém kraji se na základě uzavřených smluv podílely na financování provozu záchytné stanice do konce roku 2000. Tyto smluvní závazky však nepřešly automaticky (ani v roce 2003) na Ústecký kraj. Ani novela tehdejšího zákona č. 37/1989 Sb., o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomániemi, přijatá v souvislosti s reformou veřejné správy, neukládala kraji povinnost financovat provoz PZS. O úhradě ztráty vzniklé z provozu PZS za první pololetí roku 2001 jednalo Město Bílina a Hornická nemocnice s poliklinikou s.r.o. nejprve se státními orgány – Ministerstvo vnitra, Ministerstvo financí. Tato jednání však byla neúspěšná.

Hornická nemocnice s poliklinikou v Bílině, s.r.o., proto požadovala v roce 2001 po Ústeckém kraji úhradu faktur za péči poskytovanou v PZS v prvním pololetí roku 2001. Tento požadavek však byl nelegitimní, protože povinnost financovat provoz PZS není v žádném zákoně kraji uložena a kraj si v té době žádným rozhodnutím rady ani zastupitelstva tuto službu neobjednal. Zpětné financování tak nepřicházelo ani nepřichází z hlediska rozpočtových pravidel v úvahu.

 

Protialkoholní záchytná stanice v Bílině ukončila svou činnost v roce 2001. Pokud byly zrušeny záchytky v bývalých okresních městech, stalo se tak ještě před vznikem kraje, tedy před rokem 2000 (kdy kraje neexistovaly). Pokud tyto záchytky fungovaly pod okresními úřady, pak jejich uzavření byla realizována rozhodnutím učiněným okresními úřady nebo provozovateli záchytných stanic v té době.

 

Pokud bude na obecné úrovni stanoveno, jaké úkony se mají v záchytné stanici poskytovat, a bude-li zajištěno odpovídající spolufinancování provozu záchytných stanic ze státního rozpočtu nebo z veřejného zdravotního pojištění, dá se o zřízení záchytných stanic uvažovat.

Z pohledu Ústeckého kraje je problematika PZS spíše místního charakteru a již v současné době jsou obce v samostatné působnosti oprávněny zřizovat záchytné stanice nebo se podílet na financování takových stanic.

 

 

S přátelským pozdravem

 

Připravil:  Zbyněk Šebesta

tel. 475 657 742; mob.tel 603 192 629

sebesta.z@kr-ustecky.cz

kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

 

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 24.4.2008 / 24.4.2008 | Zveřejnit od-do: 24.4.2008-24.5.2008
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém