TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 4. dubna 2007
Radek Vonka ve Stadicích: „Ústecký kraj musí zviditelnit svá památná a historická místa“
I v Ústeckém kraji začíná sezóna plná cestovního ruchu a je jen logické, že také náš region chce přilákat do turisticky zajímavých center, do přírodních rezervací nebo k historickým a pamětihodným místům co nejvíce našich i zahraničních návštěvníků. Jméno obce Stadice zná snad každý Čech, jenže ví všichni, že Královské pole leží kousek od krajského města? „Obecně mohu říci, že tahle znalost není, bohužel, moc rozšířená,“ říká náměstek a zástupce hejtmana Ústeckého kraje Radek Vonka. „A my to musíme změnit.“
Proto, a nejen proto, navštívil ve středu Stadice, které jsou částí obce Řehlovice. Se starostou obce Josefem Macháčkem si prohlédl Královské pole s Pomníkem Přemysla Oráče, navštívil samotné Stadice, kde měl dle legendy Přemysl z kmene Lemuzů statek, chvíli postál i pod lískou kousek od stadické návsi, která podle novější legendy vzešla na zmíněném poli. Další zastávka patřila Královskému pramenu, kde Přemysl napájel své voly či Volské skále nad řekou Bílinou, která se jim podle Kosmase otevřela, když se jejich pán odebral za Libuší…
Radek Vonka zodpovídá v Ústeckém kraji m.j. za oblast regionálního rozvoje, tedy včetně cestovního ruchu. „Nemáme u nás v kraji zase až tolik významných míst, která by - i když jen podle legendy- zasahovala až do prvopočátků české státnosti. Musíme tuto Národní kulturní památku více zapojit do míst nabízených turistům, ale předtím se mnohé musí změnit,“ říká Radek Vonka.
Při své prohlídce se seznámil se stavem Pomníku Přemysla Oráče, který bude potřebovat snad nenáročnou rekonstrukci, nespokojen byl se značením na silnicích směrem ke Stadicím, o dálnici nemluvě, ve Stadicích doporučil zásadní kroky k urychlenému vyřešení havarijních stavů dvou objektů (na místě bývalého statku či stavení s „Přemyslovou“ lískou) a také s uspokojením zhodnotil značení a stav cyklostezky č. 3071, jež vede těmito pamětními místy a podél Bíliny až ke krajskému městu. Při následném jednání na obecním úřadu v Řehlovicích se dohodli se starostou obce Josef Macháčkem na postupných krocích: Nejrychleji by měl být posouzen stav stromů a keřů podél Královského pole, připraví se restaurátorský záměr na opravu Přemyslova pomníku, prvořadé už v této sezóně bude označit na silnicích ve správě Ústeckého kraje odbočky k této památce a kraj také vyvolá jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic, aby na D8 i na I/63 bylo upozornění na toto pamětihodné místo, ale i další turisticky zajímavé lokality v této části kraje. Jak zdůraznil Radek Vonka, snad už příští rok tu také ŘSD udělá směrem od Ústí odbočovací pruh s výjezdem do Stadic (zatím je tu jen „technický“ sjezd) a dál ke Královskému poli. Jednání proběhnou také s Lesy České republiky o revitalizaci okolí Volské skály či s Pozemkovým fondem ČR o parkovišti naproti poli a pomníku.
„Pro letošek už toho mnoho nestihneme, rozhodně ne akce náročné na finance,“ říká náměstek a zástupce hejtmana Radek Vonka, „ale pro příští rok bych byl moc rád, kdyby obec Řehlovice spolu s Ústeckým kraje připravila kvalitní projekt na kompletní zkapacitnění této památky, její revitalizaci a promyšlenější propagaci v rámci cestovního ruchu celé ČR tak, aby se mohl ucházet o zařazení do Regionálního operačního programu Severozápad a mohl být spolufinancován ze strukturálních fondů Evropské unie. Rozhodně doporučím také žádat o peníze v rámci příštího Programu na obnovu kulturních památek v Ústeckém kraji.“
připravil: Zbyněk Šebesta, kancelář hejtmana Ústeckého kraje
oddělení tiskových informací
Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem
tel. 475 657 742, 603 192 629
sebesta.z@kr-ustecky.cz
Kousek od Stadic po proudu Bíliny je další pamětihodnost - " Královský pramen".
Neudržovaný objekt kousek od stadické návsi nese desku s nápisem: "Na tomto místě stával podle pověsti vladycký statek, z něhož pochází Přemysl Oráč."
Odborný výklad ke stavu pomníku podal Petr Hrubý (zcela vpravo), územní konzervátor Národního památkové ústavu (odborné pracoviště Ústí n.L.). Opravu potřebuje nejen samotný pískovcový pomník z roku 1841, ale i litinové reliéfy se dvěma výjevy.
Radek Vonka spolu se starostou Řehlovic Josefem Macháčkem u pomníku z roku 1841.