TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 10. 12. 2008
K dnešní výstražné stávce BED IN, reagující na postupné snižování finančních prostředků na sociální služby z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí se symbolicky připojila i členka Rady Ústeckého kraje pro oblast sociální péče Jana Ryšánková. BED IN byl naplánován právě na 10. prosinec, tj. Den lidských práv, vyhlášený celosvětovou organizací UNESCO v roce 1948.
Krajská radní není spokojena s tím, že Vláda ČR na jedné straně schvaluje koncepci transformace sociálních služeb, na druhé straně ale krátí poskytovatelům dotace pro příští období. „Loni dostali poskytovatelé sociálních služeb v ČR sedm miliard. Ve vládním rozpočtu je na tyto služby na příští rok vyčleněno o dvě miliardy korun méně, což už zřejmě bude pro mnoho neziskových organizací likvidační. A takové signály máme i z našeho kraje.“ Kvůli zpožděným platbám z ministerstva už letos některé organizace podle radní radikálně omezily nebo rovnou zrušily svou činnost a zanikly. „Čtvrtletní zálohy na provoz mnohdy chodí až s dvouměsíčním zpožděním. Neohrožují jen malé neziskovky, pečující o postižené, sociálně vyloučené klienty či o seniory, ale i ty velké, jakými je např. organizace Člověk v tísni. I v Ústeckém kraji jsou nuceni rušit některá svá centra v sociálně vyloučených lokalitách. V souvislosti s kritickou situací v Janově a dalších problémových lokalitách je tento trend do budoucna nebezpečný,“ vysvětluje členka Rady Ústeckého kraje pro oblast sociální péče.
Jana Ryšánková se z těchto důvodů rozhodla akci BED IN podpořit. „Ne přímou formou, tzn. po vzoru organizátorů tiskovou konferencí v posteli, to mi bohužel mé dnešní pracovní povinnosti nedovolují. Ani má účast v pyžamu na zasedání krajské rady by se nemusela setkat u kolegů s pochopením. Vážnost situace ale vnímám, sleduji ji už delší dobu. Smyslem zákona o sociálních službách bylo například umožnit uživatelům s tělesným a mentálním postižením co největší integraci do běžného života, zajistit dostupnost služeb, možnost výběru a také tam, kde je to možné, pomoci k tomu, aby služba šla za uživatelem a nikoli naopak. Kraje nemohou se svými rozpočty stát v této oblasti suplovat,“ vysvětlila.
Kraj má své správě ústavy sociální péče a domovy pro seniory, které podle Ryšánkové nemohou nahradit terénní a ambulantní služby, chráněné bydlení, osobní asistenci či další služby, které poskytují právě neziskové organizace. „Jejich činnost je pro společnost nenahraditelná. Proto mě trápí, že jim stát hází klacky pod nohy. Podobné je to u péče o seniory. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že téměř 70 % starých lidí chce dožít doma, v místě, které mají rádi a s lidmi, které důvěrně znají. K tomu je ovšem potřeba buď funkční rodina nebo osobní asistenční služba, kterou ve většině případů zajišťují právě neziskové organizace, kterým může hrozit zánik,“ uzavřela Jana Ryšánková.
"Nesouhlasím s vládními škrty v dotacích pro neziskové organizace v oblasti sociálních služeb," říká Jana Ryšánková, krajská radní pro oblast sociální péče.