Orientační nabídka


 

Radní Martin Klika za zkušenostmi v zahraničí

2
Martin Klika, radní Ústeckého kraje pro oblast bezpečnosti a sociálních věcí, navštívil koncem května, ještě před nastupujícími povodněmi v naší zemi, zahraničí. Konkrétně Velkou Británii a Slovenskou republiku, kde čerpal zkušenosti s integrací dětí do škol i s přísnějším sociálním systémem.
 

 
 

Tisková zpráva ze dne 7. června 2013

V Londýně se zajímal především o zahraniční zkušenosti s integrací dětí přistěhovalců do škol. „Ve vzdělávacích střediscích zároveň funguje vzdělávání dospělých a volnočasové aktivity pro jejich děti. Je to ideální kombinace, při které se už nejmenší děti naučí nejen základy cizího jazyka, ale hlavně zvyky a pravidla, která platí v hostující zemi. Začleňování dětí do škol je pak mnohem jednodušší. Je to dobrá zkušenost, kterou by mohla být využívána také v případě začleňování dětí ze sociálně slabých rodin ve vyloučených lokalitách Ústeckého kraje. Pokud se s výchovou dětí a přípravou na integraci do školních kolektivů začne už v předškolním věku, jsou výsledky mnohem lepší. Ve vzdělávacích střediscích v Anglii se začíná s dětmi pracovat už ve dvou letech,“ říká radní Klika.

Integrace dětí ze sociálně slabých rodin z vyloučených lokalit často ztroskotává na absenci základních dovedností a znalostí, které děti získávají v rodině už před zahájením školní docházky. „Právě s takovou výchovou k základním znalostem a dovednostem rodinám už od útlého věku dítěte pomáhají sociální pracovníci ve vzdělávacích centrech. Dítě pak mnohem lépe zvládne přechod do školy a začlenění do kolektivu svých vrstevníků. Podle zahraničního vzoru považuji práci s dětmi už od dvou let za velmi prospěšnou, ale větší tíha odpovědnosti by i nadále měla ležet na rodinách, a to i v případě, že se jedná o rodinu sociálně slabou. Je nutné péči sociálních pracovníků o celou rodinu pečlivě vyvážit.“

Při další zahraniční cestě se Martin Klika seznámil se sociálně vyloučenými lokalitami na Slovensku. „Mezi sociálně vyloučenými lokalitami u nás a na Slovensku je obrovský rozdíl. Jejich systém sociální pomoci je s naším nesrovnatelný. Na Slovensku by si měli naši zákonodárci vzít příklad a změnit příliš benevolentní sociální systém, který mnoho rodin zneužívá. Příkladem může být příspěvek na bydlení. Sociální dávka, která se v poslední době u nás hodně diskutuje. Na Slovensku se jedná o jednotnou dávku, tedy nikoliv o dávky dvě, jako u nás. Na hlavu či pro všechny společně posuzované osoby představuje tato částka 87 EUR. Pro spekulanty s byty přestaly být sociálně slabé rodiny velmi rychle zdrojem příjmů, jako se děje u nás. Slovenská legislativa si také poradila s početnými rodinami, které žijí pouze ze sociálních dávek a zdrojem příjmů jsou pro ně děti. Na Slovensku platí, že dávky se zvyšují pouze do počtu čtyř dětí a pak už zůstávají na stejné výši. Je ale nutné, aby sociální systém rozdílně přistupoval k seniorům, kteří se v důchodu ocitli na pokraji chudoby a jsou na sociálních dávkách závislí. Většinou celý život přispívali do sociálního systému a je nutné je proto zvýhodnit oproti lidem, kteří nepracují a jen ze sociálního systému těží,“ popsal zkušenosti, které načerpal při cestě po Slovensku Martin Klika.

Připravila Eva Maříková, foto M. Volf

1
Náš záběr je z jednání ve Slovensku. Na snímku je M. Klika uprostřed v červeném,

po jeho pracici je Pavel Vodseďálek, předseda zastupitelského výboru pro národnostní menšiny,

po levici potom Pavel Csonka,, který je v čele výboru pro zdravotnictví a sociální věci.

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 7.6.2013 / 7.6.2013 | Schváleno / Zrušeno: 7.6.2013 / 6.7.2013
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém