Orientační nabídka


 

Reakce Jiřího Šulce na rozhodnutí vlády navýšit tarifní platy zaměstnanců krajských nemocnic

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Odpověď pro Jan Kulhavý, Medical Tribune (kulhavy@medical-tribune.cz)
 

 
 

ODPOVĚĎ NA DOTAZ Jan Kulhavý, Medical Tribune (kulhavy@medical-tribune.cz) ze dne 12.9. 2005

 

Dotaz (v původním znění):

obracím se na Vás za redakci odborného čtrnáctideníku pro lékaře Medical Tribun. V naší pravidelné rubrice Fórum v aktuálním čísle Medical Tribune (vychází 19. 9.) jsem se rozhodli obrátit nejen na ředitele nemocnic, ale také na zástupce zřizovatelů zdravotnických zařízení s otázkou: Jak jste vyřešili problém zvýšení tarifních platů svých zaměstnanců od tohoto měsíce, tzn. od září 2005? Měli jste šanci najít potřebné prostředky ve svých zdrojích, nebo jste museli sáhnout na osobní ohodnocení zaměstnanců, popřípadě hledat další zdroje například u zřizovatele? Jak se na situaci dívají vaši zaměstnanci a naopak jak vy pociťujete dopad takovéhoto rozhodnutí, které mění „pravidla hry“ uprostřed hospodářského roku?

Rád bych Vás požádal, zda by bylo možné zprostředkovat pohled na danou problematiku buď od pana hejtmana, popřípadě od pana radního pověřeného oblastí zdravotnictví. Pokud se rozhodnou přispět do naší diskuse, poprosil bych Vás, zda bychom mohli stručný příspěvek (do max. cca 1800 znaků bez mezer) obdržet na mou e-mailovou adresu nejpozději v pondělí 12. září.

 

 

Odpověď:

Hejtman Jiří Šulc:

Rozhodnutí vlády navýšit tarifní platy zaměstnanců našich příspěvkových organizací bez toho, aby nám poskytla na toto navýšení peníze, je jasným důkazem toho, že vláda se v problematice českého zdravotnictví vůbec neorientuje. Navíc svým rozhodnutím hrubě zasáhla do práv krajské samosprávy, která má jako zřizovatel nemocnic za jejich chod a hospodaření odpovědnost.

Naše nemocnice se soustavně potýkají s tím, že již tři roky jsou jejich příjmy od zdravotních pojišťoven prakticky zastropované. Nemají možnost hledat zdroje pro zvyšování tarifních platů jinde než v rámci dalších a dalších úspor, což může mít dopad i na kvalitu jimi poskytované zdravotní péče. Přímým důsledkem vládního rozhodnutí je v některých případech i snižování osobního ohodnocení. Na to totiž díky plošnému zvyšování platů nemocnicím nezbývají peníze a jejich ředitelé tak přicházejí o možnost motivovat zaměstnance k co nejlepší péči o pacienty.

            Požádal jsem premiéra Paroubka o mimořádnou dotaci pro Ústecký kraj ve výši 138,466 milionů korun. Právě tolik bude totiž vládní rozhodnutí v letošním roce stát naše zdravotnická zařízení. Dostalo se mi odpovědi, že poskytnutí takovéto dotace nemůže doporučit a že s nedostatkem finančních prostředků se potýká řada zdravotnických zařízení. Podle mého názoru z tohoto postoje jasně plyne, že vládě je zcela lhostejné jaký dopad má její rozhodnutí na chod našich nemocnic a místo toho, aby se snažila problémy ve zdravotnictví řešit, situaci naopak komplikuje.   

            Jen těžko se nám tedy může někdo divit, že připravujeme transformaci našich nemocnici na akciové společnosti. Tento krok by měl totiž mimo jiné zabránil tomu, aby vláda napříště nezodpovědně měnila pravidla hry a zatěžovala naše nemocnice dalšími výdaji bez toho, aby rostly jejich příjmy.

 

 

Vydala: Mgr. Romana Žatecká, tisková mluvčí Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 754, mobil 603 192 631

e-mail: zatecka.r@kr-ustecky.cz

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 14.9.2005 / 14.9.2005 | Zveřejnit od-do: 14.9.2005-14.10.2005
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém