Orientační nabídka


 

Reakce k „Ústeckému balíčku“ legislativních změn

logo ÚK
Ústecký kraj se ohrazuje proti dezinterpretaci redaktora MF Dnes Artura Janouška, který po dnešní tiskové konferenci k „Ústeckému balíčku“ legislativních změn použil na iDNES titulek „Ústecký kraj ustoupil v balíčku pro Šluknovsko od registru přestupků“. Z „balíčku“ nic nevypadlo, návrh kraje řeší evidenci přestupků svým způsobem, který umožňuje, aby opakované přestupky byly hodnoceny jako trestný čin.
 

 
 

Na tiskové konferenci zaznělo, že zavedení centrálního registru přestupků je předmětem dlouhodobých diskusí mezi ministerstvy. Ústecký kraj nezařadil zřízení registru do Ústeckého balíčku záměrně, neboť by to mohlo zkomplikovat schvalování návrhu legislativních změn. I kdyby centrální registr byl do návrhu zařazen, rozhodně by nebyl začleněn z důvodu lustra občanů před přistěhováním, ale proto, aby bylo možné zjistit, že se již nejedná o přestupek, ale o trestný čin.

Návrh nebyl konzultován s ministerstvy a tudíž ho ani nemohly napadnout, jak zcela nepřesně autor příspěvku na iDNES uvádí. Na tiskové konferenci nezaznělo, že nevěříme, že registr vznikne. Určitě nebylo řečeno, že je to nákladné stejně, jako rejstřík trestů. Pouze bylo uvedeno, že rejstřík přestupků bude rozsahově stejný, jako rejstřík trestů.

Rozhodně nebylo před novináři řečeno, že úředníci při projednávání žádosti o trvalý pobyt mají volat na radnici obce, ze které se žadatel stěhuje. Registr slouží k tomu, aby si ověřil orgán, který šetří přestupek, zda-li občan dané obce nespáchal již jiné přestupky, takže se v šetřené věci nejedná o přestupek, ale o trestný čin. Návrh zákona slouží pro přestupkové a trestní šetření, nikoliv pro lustrum lidí. Návrh se snaží minimalizovat administrativu namísto registru.

 

.
 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 13.10.2011 / 13.10.2011
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém