Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Reakce na článek "Obce by měly přispívat na provoz pohotovosti"

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 
Vyšlo v Deníku Litoměřicka dne 27.10.2003
 

 
 

Reakce na článek „Obce by měly přispívat na provoz pohotovosti“

Vyšlo v Deníku Litoměřicka dne 27.10.2003

V článku „Obce by měly přispívat na provoz pohotovosti“ otištěném v Deníku Litoměřicka 27.10.2003 jsou uvedeny chybné informace. Konkrétně se jedná o tvrzení, že  Krajský úřad Ústeckého kraje převedl na město Roudnice nad Labem provoz ambulantní pohotovostní péče (APP). Ústecký kraj provozování APP na nikoho nepřevedl. Rada Ústeckého kraje přijala 17.9. 2003 usnesení, kterým rozhodla o tom, že od 1.10. 2003 se kraj již nebude podílet na organizaci APP v Roudnici nad Labem. Zabezpečení pohotovostní péče pro Roudnicko a ostatní oblasti litoměřického okresu nadále spadá pod ordinaci APP v Litoměřicích, na jejímž zajištění se kraj podílí organizačně i finančně.

K 1. lednu 2003 došlo k ze změně způsobu organizace a zajištění pohotovostí. Změnou zákona byla odpovědnost za poskytování a organizaci pohotovostní péče přenesena na obecní úřady obcí s rozšířenou působností, jako výkon přenesené působnosti. Přesto Ústecký kraj pro rok 2003 převzal odpovědnost a organizaci zabezpečení pohotovostní péče na sebe, a to z důvodu nejednotnosti postupů okresních úřadů a nepřehlednosti financování zabezpečení této služby. Po celý rok se však koncepci nepodařilo dořešit, neboť není ze zákona jasné, kdo je poskytovatelem této péče a kdo ji má platit. Lékaři nejeví ochotu pohotovosti sloužit, stejně jako se odmítají angažovat zdravotní pojišťovny. Kromě toho  občané často pohotovostní služby zneužívají, například zanedbáním prevence nebo nejdou ke svému praktickému lékaři s problémy včas. Pro tyto případy, kdy se jedná o zhoršení zdravotního stavu, by však měli pacienti využívat svých praktických lékařů, kteří mají o jejich zdravotním stavu informace, případně nemocnice, kde jsou na kvalitní ošetření vybaveni. Pro případy zhoršení zdravotního stavu až na hranici ohrožení života je tu zdravotní záchranná služba, jejíž financování a provoz je prioritou kraje.

Přesto se rada kraje na svém posledním jednání rozhodla, že i v příštím roce se zajištěním APP pomůže- je to však gesto dobré vůle, nikoli povinnost! „ I když zajištění pohotovostní péče není pro kraj povinnost, nenecháme občany na holičkách.  Snažíme se domlouvat s obcemi, že tam, kde bude vstřícnost i ze strany lékařů, tuto službu zajistíme. Hlavní problém je v legislativě, stále není jasné, kdo vlastně má tyto služby poskytovat. Kraj proto připraví legislativní iniciativu, která by měla současnou špatnou situaci změnit. Do vyřešení problému se bude snažit s pohotovostí pomoci,“ říká hejtman J. Šulc.

Vydala: Mgr. Romana Konečná, tisková mluvčí Ústeckého kraje

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 19.11.2003 / 19.11.2003 | Zveřejnit od-do: 19.11.2003-19.12.2003

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém