Orientační nabídka


 

Regionální sektorová dohoda pomůže zlepšit přípravu profesionálních řidičů

r
Regionální sektorová dohoda pomůže zlepšit přípravu profesionálních řidičů
Ve čtvrtek 28. července byla slavnostně podepsána Regionální sektorová dohoda (RSD) Ústeckého kraje v oblasti autodopravy, výchovy a vzdělávání profesionálních řidičů nákladní a autobusové dopravy. Spolu s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem dohodu podepsali představitelé strategických a realizačních partnerů dohody. Mezi strategické partnery patří Krajská hospodářská komora ÚK, společnost ČESMAD Bohemia, Svaz průmyslu a dopravy a Úřad práce. Realizačními partnery jsou zejména střední školy a organizace zaměřené na oblast dopravy.
 

 
 

Návrh RSD pro Ústecký kraj vznikl jako jeden z výstupů dopravního fóra, které kraj uspořádal s partnery počátkem června. Záměrem Regionální sektorové dohody pro Ústecký kraj je propojit aktéry ovlivňující trh práce a vytvořit tak funkční platformu pro jejich efektivní spolupráci, díky níž bude lépe uspokojována poptávka po kvalifikované pracovní síle v oborech mechanik nákladních aut, autobusů a zemědělských strojů a v oboru řidič nákladní dopravy a řidič autobusové dopravy.

„Vítám, že díky iniciativě kraje, hospodářské komory a Česmadu vznikl dokument, který je zaměřen na oblast autodopravy, zejména problematiku nedostatku profesionálních řidičů nákladní a autobusové dopravy. Věřím, že dohoda přispěje ke zlepšení stavu v počtech řidičů v nákladní a osobní dopravě. Těch v současné době v rámci celé České republiky chybí několik tisíc, přičemž mladí do oboru nepřicházejí. Dohoda v rámci svých cílů přináší více způsobů, jak ke zlepšení dlouhodobě negativního a zhoršujícího se stavu přispět,“ uvedl krajský radní pro oblast dopravy Jaroslav Komínek.

„Regionální sektorová dohoda vznikla jako nástroj sociálního dialogu v oblasti rozvoje lidských zdrojů. Jsem rád, že se do přípravy a realizace dohody přihlásila řada partnerů, kteří mají společný zájem řešit problém nedostatku kvalifikovaných pracovníků, kteří na trhu práce nejsou k dispozici vůbec, nedisponují zaměstnavateli požadovanými teoretickými a praktickými dovednostmi nebo nemají z různých důvodů o nabízenou pracovní pozici zájem. Jednou z takových profesí jsou právě řidiči,“ řekl při podpisu RSD hejtman Oldřich Bubeníček.

Pro řešení problematiky v oblasti rozvoje lidských zdrojů a pro dosažení cílů uvedených regionální sektorové dohodě jsou vytýčena opatření a aktivity: Posílit spolupráci mezi zaměstnavateli, školami a dalšími partnery, spolupracovat při náboru nových žáků a propagaci oboru a profese, pořádání společných dnů otevřených dveří, účast na veletrzích učebních oborů, burzách práce i dalších akcí v rámci kraje. Bude tak docházet k seznámení s automobilními obory, jako mechanik, opravář motorových vozidel, karosář, autolakýrník, autoelektrikář a také s profesí řidič. Bude probíhat jednání s firmami o způsobu finanční podpory žáků s možností jejich následného zaměstnání. Dojde ke zlepšení praktické výuky a zajištění praxí studentů a učitelů, rozšíří se stáže učitelů odborného výcviku u firem.

Dohoda přispěje k rozšíření učebních oborů o možnost získání průkazu profesní způsobilosti řidiče. Vzhledem k tomu, že neexistuje učební obor „řidič“ a řidičský průkaz skupiny C+E, případně D, a profesní průkaz jsou vyžadované zaměstnavateli, střední školy zapojené do projektu zváží možnost nabídky absolvování vstupního školení v rozsahu vedoucím k získání profesního průkazu a požadované skupiny řidičského průkazu pro žáky příslušných oborů. Ústecký kraj se chce zaměřit na přípravu nových řidičů na vybraných vlastních středních školách, v první fázi to bude Střední škola technická, gastronomická a automobilní Chomutov a Střední průmyslová škola stavební a Střední odborná škola stavební a technická, Ústí nad Labem.

r

r

 

r
Zprava: František Jochman, předseda Krajské hospodářské komory ÚK, Oldřich Bubeníček, hejtman ÚK a krajský radní pro oblast dopravy Jaroslav Komínek

 

r
Zleva: Zdeněk Gerstner, Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia a Tomáš Bicera, Institut silniční dopravy ČESMAD Bohemia

 

r

 

r

 

r
Představitelé realizačních partnerů ze škol při podpisu RSD: Jaromíra Venclíčková. Střední odborná škola technická a zahradnická, Lovosice a Vítězslav Štefl, Střední průmyslová škola stavební a Střední odborná škola stavební a technická, Ústí nad Labem

 

r

 

 

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 28.7.2016 / 28.7.2016
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém