Orientační nabídka


 

Revitalizace krajiny postižené těžbou uhlí

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Odpověď pro Čtk
 

 
 

ODPOVĚĎ NA DOTAZ České televize ze dne  20. 7. 2004

 

Dotaz (v původním znění):

Dobrý den, obracím se na Vás jako na mluvčí Ústeckého kraje s prosbou o zprostředkování rozhovoru a zaslání odpovědí p. hejtmana Šulce na níže položené otázky. Týkají se plnění globálního plánu revitalizace krajiny postižené těžbou uhlí.

 

Zajímalo by mě jak s odstupem času hodnotíte rozhodnutí vlády uvolnit na likvidaci starých ekologických škod na ústecku 15mld. korun ?

„Toto rozhodnutí se netýká pouze Ústecka, ale celé oblasti severozápadních Čech. Považuji ho za přínosné a věřím, že během několika let se zdejší poznamenaná krajina vrátí k užitku člověku.“

 

Jak se utrácení peněz daňovýh poplatníků podle Vás projevuje na zlepšování rázu krajiny regionu?

„Nejde o utrácení peněz, tyto peníze tomuto kraji patřily – v minulost se po léta tento kraj jenom drancoval. Kromě toho očekávám dvojí efekt – jeden v podobě krajiny, která bude opět sloužit lidem, a druhý v podobě nových pracovních míst.“

 

Když jsem si dělal průzkum na úřadech práce v Ústecké kraji, firmy které získaly státní zakázky na likvidaci starých ekologických škod většinou nevytvářejí nová pracovní místa pro nezaměstnané z ÚP, i když se ve smlouvách se státem zavázaly zvýšit místní zaměstnanost. Co s tím budete dělat ?

„Není bohužel v kompetenci kraje zasahovat do chodu státních institucí, tedy i úřadů práce. Doporučuji položit tuto otázku tomu, kdo smlouvy uzavírá.“

 

FNM říká, že nemůže kontrolovat jestli nová pracovní místa skutečně vznikají. Úřady práce zase tvrdí, že by to měl kontrolovat FNM, který se zhotoviteli uzavírá smlouvy o dílo. FNM zase říká, že úkol kontrolovat plnění vládnímo programu má na starosti vládní zmocněnec.

Jak byste hodnotil činnost vládního zmocněnce, FNM resp. státu a úřadů práce v této oblasti ?

„Mají rezervy, od pražského stolu se problémy tohoto kraje nevyřeší. A lidé zastupující tyto instituce ne vždy využívají všechny své možnosti – otázka je, zda jim tento sociální stát vůbec dává do rukou patřičné nástroje. Pokud jde ale o revitalizaci krajiny Severozápadních Čech, pak je vytváření pracovních příležitostí podmínkou výběrového řízení a její splnění by zadavatel – tedy FNM – měl důsledně kontrolovat! O spolupráci může požádat Úřady práce, které k tomu mají nástroje.“

 

Nedávno jste ve vysílání České televize slíbil, že na firmy, které získaly státní zakázky v rámci plánu revitalizace asi  přijde tvrdá kontrola. Co jste tím měl na mysli ? Co, kdy a jak budete kontrolovat ? Je to vůbec možné ? Máte k tomu kompetence a personální síly ?

„Kontroly se musí zaměřovat na to, zda při revitalizačních projektech skutečně vznikla nějaká nová pracovní místa – viz odpověď na předcházející otázku – a kontrolní činnost musí masivně vykonávat FNM.“

 

Vydala: Mgr. Romana Konečná, tisková mluvčí Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 754, mobil 603 192 631

e-mail: konecna.r@kr-ustecky.cz

 

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 23.7.2004 / 17.7.2006 | Zveřejnit do: 31.12.2004
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém