TEPLICE
Ústředním exponátem románské expozice teplického muzea je kopie lebky české královny Judity, která založila v Teplicích klášter, ve kterém byla též pohřbena. Její ostatky byly nalezeny při odkývání základů románské klášterní baziliky v Teplicích v letech 1954-57.
Odborná antropologická studie prof. Vlčka potvrdila, že se šlo o hrob matky Přemysla Otakara I., královny Judity. V expozici si nově můžete prohlédnout prezentaci její trojrozměrné podoby, kterou vymodeloval 3D designéři Jiří Šindelář a Cícero Moraes na objednávku Muzea Karlova Mostu v Praze.
Expozice je otevřena denně kromě pondělí od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.
Součástí expozice, která prostřednictvím multimediálních prvků prezentuje historii kláštera v celoevropském kontextu, jsou kromě ukázek dochovaných románských architektonických prvků, také artefakty, písemnosti a grafiky, které byly získány během archeologických, stavebně – historických a archivních průzkumů. V expozici je nově prezentována trojrozměrná podoba české královny Judity, kterou vytvořili Jiří Šindelář a Cícero Moraes podle královniny lebky, která je hlavním exponátem románské expozice na teplickém zámku. Pozůstatky kláštera královny Judity si můžete prohlédnout denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, komentované prohlídky začínají každou celou hodinu.
Toto nejstarší křídlo zámku bylo součástí kláštera benediktinek založeného okolo roku 1160 českou královnou Juditou, manželkou krále Vladislava, která zde byla také pohřbena. Součástí expozice, která prostřednictvím multimediálních prvků prezentuje historii kláštera v celoevropském kontextu, jsou kromě ukázek dochovaných románských architektonických prvků, také artefakty, písemnosti a grafiky, které byly získány během archeologických, stavebně – historických a archivních průzkumů.
Vchod hlavní budovou zámku nebo z druhé strany z parku od dolního zámeckého rybníka.
V jedné z osmi místností expozice je vystavena lebka královny Judity, která byla ve svém klášteře v Teplicích pohřbena.
Vchod z parku od dolního zámeckého rybníka.
Otevírací doba: sobota a neděle 10 -12 a 13 - 17 hodin
Dočasně je zde také vystaven FRAGMENT OLOVĚNÉ PEČETI PAPEŽE ALEXANDRA IV. (1254-1261) s podobiznami apoštolů Petra a Pavla. Exponát nalezl a odevzdal do muzea pan Jaroslav Sedláček.