Tisková zpráva ze dne 20.12.2002
Rozhovor s Janem Szántó, členem Rady Ústeckého kraje
V souvislosti se zánikem okresních úřadů přechází od 1.1. 2003 organizování LSPP na Ústecký kraj. Jak bude LSPP zajištěna v Ústeckém kraji?
Lékařskou službu první pomoci (LSPP) dosud zabezpečovaly okresní úřady velmi rozdílným způsobem na základě chabého metodického pokynu a směrnice Ministerstva zdravotnictví. Bohužel však žádný zákon problematiku LSPP neupravuje. Protože ale na kraj přechází většina kompetencí okresních úřadů v oblasti zdravotnictví včetně zřizovatelství nemocnic a záchranných služeb, očekává se, že kraj zabezpečí i LSPP ve stejném rozsahu. Protože zákony umožňují kraji uzavřít s lékaři smlouvy například na zajištění LSPP, již od října letošního roku vedeme jednání s lékaři. Výsledkem byla sice jasně definovaná ochota privátních lékařů podílet se na službách LSPP, nikoli však celou noc, ale pouze do 22:00 nebo 23:00 hod. Z toho tedy v prvé řadě vyplývá omezení ordinačních hodin LSPP v kraji pouze do 22:00 hod. Organizaci LSPP tedy v první polovině roku 2003 plně zabezpečí Ústecký kraj. Model LSPP je navržen na období prvního pololetí, ve spolupráci s obcemi s rozšířenou působností, provozovateli LSPP, lékaři a lůžkovými zařízeními zhodnotíme zkušenosti z prvního čtvrtroku včetně důkladné ekonomické analýzy výdajů kraje. Jak budeme řešit LSPP od 1.7.2003, to vyplyne z těchto a následujících jednání.
Máte za to, že tento rozsah LSPP bude dostatečný?
Ano. Dále je třeba říct, že deklarovaná síť poskytovatelů LSPP znamená minimální, tedy „nepodkročitelnou“, variantu s tím, že v oprávněných případech a při zajištění potřebných finančních prostředků na pokrytí vzniklých nákladů lze ve spolupráci s obcemi zřídit ještě další stanoviště, přestože v této chvíli doporučuji vyčkat s takovým rozhodnutím na vyhodnocení prvního čtvrtletí.
Z jakých prostředků bude LSPP financována ?
LSPP byla do 31.12.2002 financována ze státního rozpočtu formou přímých plateb (především za lékárenskou pohotovostní službu) a dále formou nespecifikovaných příspěvků na provoz zdravotnických zařízení zřizovaných okresními úřady. Kvalifikovaný odhad nákladů okresních úřadů v roce 2002 na LSPP činí cca 60 miliónů korun. Účelovou dotaci na zabezpečení LSPP v roce 2003, kterou ale Ústecký kraj obdrží ze státního rozpočtu, nelze považovat za dostatečnou, neboť její výše je cca 5,5 miliónů korun. Zbývající část musí kraj vyhledat v rozpočtech svých (nově převzatých) zdravotnických zařízení.
Považujete redukci služeb LSPP za krok správným směrem?
Je možné říci, že ambulantní systém LSPP byl z historického pohledu jakýmsi předchůdcem zdravotnických záchranných služeb (ZZS). Proto byly v minulosti zřizovány a provozovány ambulance LSPP v poměrně husté síti, jednoduše řečeno v každém menším městě. Po zřízení záchranných služeb zůstal tento model v podstatě zachován, bez ohledu na jeho smysluplnost a účelnost. Mnohdy tedy platí, že spádové území pro LSPP je mnohem menší než pro záchranky, což je z odborného hlediska protismyslné. V celém kraji je s tím spojena i rozdílná zátěž praktických lékařů, kteří ve většině LSPP zabezpečují. Tyto skutečnosti opravňují k určité reorganizaci sítě LSPP, právě z pohledu shodné dostupnosti, finančního a personálního zabezpečení. Právě nyní, s novým správním uspořádáním, je vhodná doba pro nastavení jednotných podmínek jak pro ty, kteří tuto službu vykonávají, tak i pro ty, kteří ambulantní ošetření nezbytně potřebují.
Lze tedy tvrdit, že akutní zdravotní péče o občany se neomezí?
Ano. Úkolem LSPP je zabezpečit lékařskou první pomoc v případech náhlých onemocnění či zhoršení zdravotního stavu, kdy stupeň postižení nevyžaduje zásah zdravotnické záchranné služby. Zdravotnická záchranná služba bude zabezpečena (pro život ohrožující situace) vždy po celých 24 hodin denně v potřebném rozsahu.
A jak tedy bude síť stanovišť LSPP vypadat od 1.1.2003?
Na území kraje zůstane zachováno 12 ordinací (stanovišť) LSPP. Na území okresu Děčín v Děčíně a ve Varnsdorfu, na území okresu Chomutov v Chomutově a Kadani na území okresu Litoměřice v Litoměřicích a Roudnici nad Labem, na území okresu Louny: v Lounech a v Žatci, na území okresu Most v Mostě a Litvínově a dále pak už jen v Teplicích a Ústí nad Labem. Ordinace budou v pracovních dnech otevřeny zpravidla od 17:00 do 22:00 hodin a o sobotách a nedělích od 8:00 do 22:00 hodin. V obdobné rozsahu spolu s ordinacemi LSPP se snažíme zabezpečit i lékárenské pohotovosti. Stomatologie bude zabezpečena především v okresních městech, a to pouze o sobotách a nedělích od 8:00 do 11:00 hodin. Konkrétní informace o jednotlivých ordinacích můžete získat na odboru zdravotnictví krajského úřadu, popř. na internetových stránkách Ústeckého kraje (www.kr-ustecky.cz – sekce Krajský úřad – dokumenty odboru zdravotnictví).