Orientační nabídka


 

Rozhovor s Jiřím Šulcem- ohlédnutí za rokem 2005

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Odpověď pro Rudolfa Prchala, Právo (usti@pravo.cz)
 

 
 

Odpověď pro Rudolfa Prchala, Právo (usti@pravo.cz) ze dne 19.12.2005

 

Dotaz (v původním znění):

 

Posílám otázky pro hejtmana na tradiční bilanční rozhovor:

 

1./ Které úspěchy Ústeckého kraje se vám především vybaví při ohlédnutí za rokem 2005 ?(hospodářské oživení kraje, boj s vysokou nezaměstnaností)

2./ Ne všechno se však podařilo, kde má krajská samospráva ještě rezervy a co se vůbec nepovedlo dotáhnout do zdárného konce ? Muselo se vedení kraje dokonce rozejít s některými pracovníky, kteří si neplnili své povinnosti ?

3./ Příklady toho, jak se kraj dokáže postarat o fungování věcí v regionu lépe než centrální vláda.

4./ Kolik peněz přijde v roce 2006 do kraje z fondů EU a na co především budou určeny ?

5./ Přání hejtmana obyvatelům Ústeckého kraje.

 

 

Odpovědi hejtmana Jiřího Šulce:

 

1. Významně pokročila naše snaha o zlepšení spojení Ústeckého kraje s okolním světem. Díky mé dohodě s ekologickými organizacemi se naplno rozběhla stavba jednoho ze dvou úseků dálnice D8 a to takovým tempem, že za rok touto dobou bude dálnice napojená na německou A17 – zbude již dosáhnout dostavby úseku dálnice vedoucí Českým středohořím. Nejsou to ale jen silnice a dopravní infrastruktura - kraj a jeho příspěvkové organizace se úspěšně vypořádaly se zásadními změnami v legislativě, například krajem zřizované školy poprvé přijímaly žáky podle nových pravidel. Rozšířili jsme počty vysokoškolských studentů, kteří po dostudování zůstanou v našem kraji i díky úspěšně zavedenému systému krajských stipendií. Za velmi významné považuji, že zdárně proběhlo nastartování procesu čerpání peněz z evropských strukturálních fondů – v našem kraji začala realizace desítky projektů jejichž hodnota dosahuje několika miliard korun. Dále se podařilo ve spolupráci s Fondem Národního majetku zahájit projekty obnovy krajiny poškozené těžbou za více než jednu miliardu. Rád bych připomněl novou budovu pro Záchrannou zdravotnickou službu Ústeckého kraje v Mostě a zahájenou stavbu obdobného střediska ZZS v Litoměřicích – jedná se o akce plně financované z krajského rozpočtu za více než 60 milionů a nezapomínejme i na nákup deseti sanitek za dalších 14,1 milionů korun. protože nás čeká volební rok, zmínil bych ještě jedno pozitivum. Tím je snížení nezaměstnanosti u nás v kraji, na čemž mají zásluhu jak zdejší starostové, tak i hejtmanství.

 

2. Nějaký vyložený nezdar Ústecký kraj v tomto roce naštěstí nepotkal. Jsou tu ale nedokončené záměry, které jsme prosazovali a s nimiž jsme narazili na odmítavý postoj vlády a sociální demokracií ovládanou poslaneckou sněmovnou. V první řadě musím zmínit nedokončenou transformaci krajem zřizovaných nemocnic, kterou všem krajům, v rozporu s některými zákony naší země překazila sociálnědemokraticko-komunistická klika v poslanecké sněmovně. Stát nám převedl zadlužené nemocnice a vytrvale nám brání zavést v nich takový model hospodaření, který by je vytáhl z červených čísel permanentního zadlužení. Podobně je to s dopravními stavbami – v Ústeckém kraji nepřibyl ani metr dálnic, zprovoznění pěti nebo šesti kilometrů budoucí dopravní tepny pro mostecko lounsko a chomutovsko – silnici I/7považuji za opravdu chabý výsledek. Do stejné kategorie spadá prapodivná privatizace Severočeských dolů Chomutov, z níž byla krajská samospráva úplně vynechána a nejednoznačný, vyčkávací postoj představitelů klíčových vládních institucí v otázkách pokračování hnědouhelné těžby. Ministerští úředníci i předseda vlády navenek přehazují tuto odpovědnost na krajskou samosprávu, i když dobře vědí, že konečné rozhodnutí, a to bude velmi nepopulární, je na nich.

 

 

3. Hovořil jsem zde o nemocnicích – v roce 2003 jsme je dostali zatížené kumulovanou ztrátou ve výši 939 milionů. Tento stav je již dávno minulostí, nemocnice pod správou Ústeckého kraje dosahují výrazně lepších hospodářských výsledků, i přesto že nám stát jejich řízení maximálně stěžuje – už zamítnutou transformační reformou nebo nařizováním výší platů bez ohledu na kvalitu zdravotní péče, které jsou činěny od stolu, bez respektování schválených rozpočtů krajů. Podobně je tomu u silnic II. a III. na nichž kraj správcem – za první i toto volební období jsme do jejich oprav investovali více než stát prostřednictvím svých bývalých okresních úřadů, tyto částky už překročily půl miliardy korun a není tajemstvím, že do oprav a investic na našich silnicích chceme investovat mohutněji, jak nám do umožní úvěrový rámec, který je součástí krajského rozpočtu v příštích letech.

 

4. Peníze z Evropské Unie přicházející do našeho kraje, to je velmi široké téma pro stručnou odpověď. Jen na základě Grantových schémat vyhlášených krajem se v našem kraji realizují projekty za jednu miliardu korun, dále byla zahájena stavba Litoměřického západního mostu, jedná se o investici ve výši 1,5 miliardy korun a pro toto dílo se Ústeckému kraji také podařilo uspět s žádostí o dotaci. To jsou ty nejvýznamnější příklady, vedle nich jsme například rozjeli projekt Budoucí rozvoj Ústeckého kraje, v rámci něhož je v regionu zřízeno 19 kontaktních míst, v nichž působí odborníci na tvorbu a realizaci evropských projektů. Evropa také zaplatí desítky rekonstrukcí kulturních a historických památek – například Ústečané jistě nepřehlédli probíhající rekonstrukci městského centra. O penězích na příští rok nelze hovořit jako o konkrétní sumě, budeme čerpat maximum a zcela jistě se nám podaří pro  kraj získat více než v tomto prvním roce.

 

 

5. Před námi je vykročení do nového roku. I když jsme v uplynulém roce spolu se všemi krajskými zastupiteli intenzivně spolupracovali s mnoha představiteli měst a obcí a vykonali společně mnoho pro rozvoj našeho kraje a jeho budoucí prosperitu, stejné, ne-li vyšší úsilí před námi leží v příštím roce. Věřím, že pokud budeme chtít, bude i rok 2006 patřit k těm šťastným a úspěšným. K tomu, aby takovým byl a my dokázali uskutečňovat své sny a představy potřebujeme být především zdraví – proto bych všem čtenářům spolu s krajskými zastupiteli popřát do letošního roku hodně zdraví, sil, optimismu a také alespoň nezbytnou dávku štěstí! Tvář našeho kraje se pomalu ale jistě mění k lepšímu, zbavujeme se staré nálepky špinavého severu. I když se někomu může zdát, že změny přicházejí jen obtížně, myslím si že jsou, zejména návštěvníkům kraje, dobře patrné. Proto bych chtěl do nového popřát každému to co hluboce vnímám já sám - ať se v Ústeckém kraji cítí jako doma.

 

připravil: František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení informací a vnějších vztahů

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 788

janacik.f@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: Bc. Lucie Jarolímková
Vytvořeno / změněno: 20.1.2006 / 20.1.2006 | Zveřejnit od-do: 20.1.2006-20.2.2006
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém