Tisková zpráva z 9. února 2012
Projekt na jedné straně reaguje na konkrétní poptávku firem po absolventech s technickým vzděláním, kteří mají odbornou praxi, na straně druhé řeší nedostatečný zájem vycházejících žáků ZŠ o studium technických oborů. V projektu proto půjde o dlouhodobé cílené působení na žáky ZŠ formou popularizace technického vzdělávání (pracovní vyučování žáků ZŠ přímo v dílnách SŠ, odborný výcvik žáků SŠ v provozech zúčastněných firem, vydávání pravidelného zpravodaje „Šance“, exkurze do provozů jednotlivých zaměstnavatelů, dny řemesel na SŠ apod).
Jedním z výstupů projektu bude také inovace dvou školních vzdělávacích programů tříletých oborů s výučním listem Obráběč kovů a Strojní mechanik tak, aby vyučovací metody a formy odpovídaly současným požadavkům.
„Je konečně třeba překonat mezi lidmi neustále přežívající předsudky, že strojírenství je „černé řemeslo“, že učební obory jsou pro méně schopné žáky a že strojírenské obory nejsou vhodné pro dívky. Opak je pravdou a dokládá to skutečnost, že absolventi těchto oborů nejsou v evidenci úřadu práce a jejich průměrný výdělek po vyučení je nesrovnatelný s některými jinými obory. Právě s tím chceme prostřednictvím projektu seznámit žáky, učitele i rodiče v okrese Děčín,“ řekla k projektu ředitelka školy Jana Férová.
Připravil:
SŠ lodní dopravy a technických řemesel Děčín, příspěvková organizace
Z úvodního seminíře v děčísnkém divadle