Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Školství, mládež a tělovýchova

 

Severočeská vědecká knihovna ocenila nejlepšího e-čtenáře

 
svkul
Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem v rámci každoroční soutěže Čtenář roku vybrala mezi svými čtenáři nejlepšího čtenáře e-knih. Stal se jím pan Milan Svoboda, který je věrným čtenářem ústecké knihovny od roku 1994. Pár hodin po převzetí ocenění nejlepší e-čtenář Severočeské vědecké knihovny zvítězil i v krajském kole.
Tisková zpráva ze dne 7. dubna 2021
 

 
 

Svaz knihovníků a informačních pracovníků i v letošním roce pokračuje v tradičním oceňování nejlepších čtenářů. I když je jedním z hlavních kritérií soutěže celkový počet výpůjček za uplynulý kalendářní rok, každý ročník je jinak tematicky zaměřen. V letošním roce se s ohledem na omezený provoz knihoven Čtenář roku hledá mezi čtenáři e-knih.

Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem ze svých čtenářů vybrala pana Milana Svobodu, který si v roce 2020 vypůjčil celkem 56 e-knih. Kromě toho, že pan Svoboda drží prvenství v počtu vypůjčených e-knih, nedá dopustit ani na klasické tištěné knihy a pravidelně tak v současné době využívá i služeb výdejních okének knihovny. Jedná se o dlouholetého čtenáře, který je Severočeské vědecké knihovně věrný od roku 1994, kdy se do Ústí nad Labem přistěhoval z Kladenska. Sám pan Svoboda to potvrdil slovy: „Jakmile jsem se přistěhoval do Ústí, hned jsem si udělal průkazku do knihovny.“

Vůči e-knihám byl pan Svoboda sice ze začátku trochu skeptický, postupně jim, především kvůli omezení provozu knihoven z důvodu pandemie koronaviru, přišel na chuť. Na e-knihách mu vyhovuje především rychlost půjčování, dostupnost, skladnost a možnost vypůjčit si nejnovější tituly v době, kdy ještě nejsou dostupné v tištěné podobě. Z 56 titulů, které si v uplynulém roce vypůjčil, mu nejvíce utkvěla v paměti kniha Plachetnice na vinětách od Jiřího Hájíčka. 

Předání ocenění nejlepšímu e-čtenáři Severočeské vědecké knihovny proběhlo v komorním duchu za účasti ředitelky knihovny Jany Linhartové a městského radního pro kulturu Martina Krska. Kromě toho, že Milan Svoboda, držitel titulu Čtenář roku 2021, obdržel několik knižních publikací, roční registraci do knihovny a dárkové předměty od Ústeckého kraje, knihovny a magistrátu města Ústí nad Labem, byl zároveň nominován do krajského kola soutěže. 

„Jen pár hodin po předání ocenění našemu ústeckému e-čtenáři rozhodl Svaz knihovníků a informačních pracovníků o výherci krajského kola, kterým se k naší velké radosti stal opět pan Svoboda. Oficiální vyhlášení krajského kola, které proběhne za účasti zástupců Ústeckého kraje, je předběžně naplánováno na druhou polovinu dubna. Vše bude ale samozřejmě ještě upřesněno s ohledem na vývoj pandemické situace,“ oznamuje ředitelka knihovny Jana Linhartová. 

„Vítězstvím v krajském kole získal pan Svoboda nominaci na celorepublikové ocenění Čtenář roku 2021. V případě, že by zvítězil, putovalo by toto ocenění již druhý rok po sobě k nám do Ústí nad Labem, loni totiž v kategorii čtenář-učitel zvítězila ředitelka ústecké Speciální základní školy Pod Parkem Martina Brhelová,“ doplňuje Jana Linhartová.   

Text: Jan Černecký (Oddělení komunikace SVKUL) 

čtenář roku 2021 ÚK
Čtenář roku 2021 Milan Svoboda

 

 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 7.4.2021 / 7.4.2021

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém