Orientační nabídka


 

Skotsko inspiruje systémem dalšího vzdělávání dospělých

001
V rámci projektu DRUHÁ ŠANCE pro nezaměstnané ve věku nad 50 let se zástupci Ústeckého kraje zúčastnili stáže ve Skotsku, kde se mluvilo především o řešení sociální problematiky a nezaměstnanosti po útlumu těžebního průmyslu v regionu, o slučování středních škol a v neposlední řadě také o Nadaci prince Charlese.
Tisková zpráva ze dne 10. října 2013
 

 
 

Studijní stáže, která spadá pod aktivity Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost - opatření 5.1 - Mezinárodní spolupráce, se zapojilo patnáct lidí z Ústeckého kraje. Program byl zaměřen zejména na čerpání zkušeností s následky útlumu těžby a vysoké nezaměstnanosti v době, kdy britská vláda převzala původně privátní doly, a později, když se nedohodla s odbory, je uzavřela.

„Skotsko se z tohoto kroku nevzpamatovalo dodnes. Přestože do oblasti měla vláda přivést nové investory a vytvořit zde pracovní místa, nestalo se tak. Během deseti let tu přišlo o práci dvacet tisíc lidí. Ve Skotsku je dnes v důsledku útlumu těžebního průmyslu už čtvrtá generace nezaměstnaných lidí,“ podělila se o zkušenosti ze Skotska Petra Lafková, vedoucí Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Ústeckého, která se stáže zúčastnila spolu s výkonnou manažerkou Paktu zaměstnanosti Dagmar Proškovou, dále s litvínovským radním Emilem Jeníčkem a s radním Meziboří Jánem Vojtkem.

Do problematiky vysoké nezaměstnanosti se zapojila také Nadace prince Charlese, která oslovila českou skupinu z celé studijní cesty nejvíce. Nadace každý rok získá ze soukromého sektoru 52 milionů liber, ze kterých míří 93 procent na podporu řešení nezaměstnanosti. „Lidé mají zájem o práci a dobrovolně se zapojují do rozličných projektů. Sociální dávky totiž ani zdaleka nestačí pokrýt základní životní potřeby a lidé ve Skotsku proto práci potřebují,“ doplnila Dagmar Prošková.

Za inspirativní považuje výkonná manažerka také rozvinutý systém dalšího vzdělávání dospělých a propojení podnikatelské sféry se školami. Studenti ve Skotsku mají šanci získat praxi na dobré úrovni už během studií. Firmy se školami spolupracují a o vzdělání budoucích zaměstnanců se zajímají. Ze školy pak vyjde absolvent připravený na práci v konkrétní firmě. „Zajímavý je také systém dalšího vzdělávání dospělých, který ve Skotsku většinou zajišťují školy, kdy dospělí nezaměstnaní usedají do lavic vedle mladých studentů. To se velmi osvědčilo,“ připojila další postřeh Dagmar Prošková.

Vedoucí Petra Lafková uvedla ještě příklad dobré práce se zdravotně postiženými lidmi: „Při návštěvě školy Auchinleck, East Ayrshire College, jsme jedli ve školní restauraci, kde většinu zaměstnanců tvořili lidé s hendikepem, a to jak fyzickým, tak mentálním. Oni byli šťastní, že mají práci, že se jim to daří, a že pro nás něco dělají. Své štěstí a spokojenost přenášeli na nás.“

Zdroj: Eva Maříková

 

01
Zástupci Ústeckého kraje ve Skotsku: Vedoucí Odboru sociálních věcí KÚÚK Petra Lafková je uprostřed v šedém

 

Kontakt:

Mgr. Alena Tichá, oddělení tiskových informací

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.:   +420 475 657 741

Mob.:+420 777 499 822

Mail:   ticha.a@kr-ustecky.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 10.10.2013 / 10.10.2013
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém